Wall and support bracket AW 30 A2
Type AW 30 21 A2
|Item no. 6442838
|EAN 4012196209057



Item no. / Type
Width
kN de F
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Medium-duty wall and support bracket with welded head plate.
Fastening of the bracket to the U support of width 400 mm or greater using a hexagonal bolt through both sides of the support. Please insert suitable spacers.
Technical data
Dimensions
| Length | 50 mm |
|---|---|
| Width | 210 mm |
| Height | 70 mm |
| Dimension A | 50 mm |
| Dimension B | 210 mm |
| Dimension H | 70 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Paslanmaz çelik, mordanlı | yes |
| Açı aralığı min. | 90 mm |
| Açı aralığı maks. | 90 mm |
| Hole diameter | 13 mm |
| Version for | Wall and support bracket |
| kN de F | 3 kN |
| Boyut | B210mm |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Colour | stainless steel |
Müsaade edilen konsol yükü altında konsol ucundaki eğilme
İnsan taşıma yükü hariç olmak üzere kn olarak müsaade edilen konsol yükü
mm olarak konsol uzunlukları ile yük eğrisi
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 2,1799 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6406138
Truss-head bolt with flange nut A2Type
FRSB 6x12 A2
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (5)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
kN de F
Colour
Item no.
AW 30 11 A2
110
3
stainless steel
6442803
AW 30 21 A2
210
3
stainless steel
6442838
AW 30 31 A2
310
3
stainless steel
6442854
AW 30 41 A2
410
3
stainless steel
6442870
AW 30 51 A2
510
3
stainless steel
6442897
AW 30 61 A2
610
3
stainless steel
6442919
Width
AW 30 11 A2
Item no.
6442803
Width
110
kN de F
3
Colour
stainless steel
AW 30 21 A2
Item no.
6442838
Width
210
kN de F
3
Colour
stainless steel
AW 30 31 A2
Item no.
6442854
Width
310
kN de F
3
Colour
stainless steel
AW 30 41 A2
Item no.
6442870
Width
410
kN de F
3
Colour
stainless steel
AW 30 51 A2
Item no.
6442897
Width
510
kN de F
3
Colour
stainless steel
AW 30 61 A2
Item no.
6442919
Width
610
kN de F
3
Colour
stainless steel


