Wall and support bracket MWAG 12
Type MWAG 12 21 FS
|Item no. 6424608
|EAN 4012196325030



Item no. / Type
Width
F in kN
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Light-duty wall and support bracket with edged design for screwless mesh cable tray fastening.
Including truss-head bolt M10 x 25 for fastening to
U supports.
Technical data
Dimensions
| Length | 32,5 mm |
|---|---|
| Width | 210 mm |
| Height | 65 mm |
| Dimension A | 32,5 mm |
| Dimension B | 210 mm |
| Dimension H | 65 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Rustproof steel, pickled | no |
| for width min. | 200 |
| for width max. | 200 mm |
| Angle range, min. | 90 mm |
| Angle range, max. | 90 mm |
| Hole diameter | 11 mm |
| Version for | Wall and support bracket |
| F in kN | 1,2 kN |
| Dimension | B210mm |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Bending of the bracket tip at permitted bracket load
Permitted bracket load in kN without man load
Load curve with bracket lengths in mm
Environmental Data
0,7514 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,7514 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6406122
Truss-head bolt with flange nut FType
FRSB 6x12 F
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (5)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
F in kN
Colour
Item no.
MWAG 12 11 FS
110
1,2
zinc
6424600
MWAG 12 21 FS
210
1,2
zinc
6424608
MWAG 12 31 FS
310
1,2
zinc
6424616
MWAG 12 41 FS
410
1,2
zinc
6424624
Width
MWAG 12 11 FS
Item no.
6424600
Width
110
F in kN
1,2
Colour
zinc
MWAG 12 21 FS
Item no.
6424608
Width
210
F in kN
1,2
Colour
zinc
MWAG 12 31 FS
Item no.
6424616
Width
310
F in kN
1,2
Colour
zinc
MWAG 12 41 FS
Item no.
6424624
Width
410
F in kN
1,2
Colour
zinc


