Wide span cable ladder WKLG 160 FS
Type WKLG 1620 FS
|Item no. 6227023
|EAN 4012196169092




Item no. / Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Yan parça kalınlığı
Smallest selling unit: 6 m
6m
m
Description
Wide span cable ladder with perforated side rail of side height of 160 mm. Fastening of cables with clamp clip, type 2056.
Magnetic shield insulation without cover 10 dB, with cover 15 dB.
Magnetic shield insulation without cover 10 dB, with cover 15 dB.
Straight connectors of type WRV 160 should be ordered separately and in the appropriate quantity.
Technical data
Dimensions
| Length | 6000 mm |
|---|---|
| Width | 200 mm |
| Height | 160 mm |
| Dimension L | 6000 mm |
| Dimension B | 200 mm |
| Rung slot dimension | 16,50 |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Wide-span version | yes |
| Usable cross-section | 282 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Usable cross-section | 28200 mm² |
| Version of the rungs | Profile unperforated |
| Fastening of rung | Fully riveted |
| Ölçü | 160 x 200 |
| Yan parça kalınlığı | 2 mm |
| Boyut | 160x200x6000 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
Loads
| Destek aralığı 3,0m | 2,9 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 3,5m | 2,59 kN/m |
| Destek aralığı 4,0m | 2,3 kN/m |
| Destek aralığı 4,5m | 2,04 kN/m |
| Destek aralığı 5,0m | 1,8 kN/m |
| Destek aralığı 6,0m | 1,4 kN/m |
| Destek aralığı 7,0m | 1 kN/m |
| Destek aralığı 8,0m | 0,7 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 17,6987 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6227832
Straight and angle connector FSType
WRWVK 160 FS
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Declarations (5)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Yan parça kalınlığı
Item no.
WKLG 1620 FS
6000
200
hayır
2
6227023
WKLG 1630 FS
6000
300
no
2
6227031
WKLG 1640 FS
6000
400
hayır
2
6227058
WKLG 1650 FS
6000
500
no
2
6227066
WKLG 1660 FS
6000
600
hayır
2
6227074
Width
Maintain electrical functions
WKLG 1620 FS
Item no.
6227023
Length
6000
Width
200
Maintain electrical functions
hayır
Yan parça kalınlığı
2
WKLG 1630 FS
Item no.
6227031
Length
6000
Width
300
Maintain electrical functions
no
Yan parça kalınlığı
2
WKLG 1640 FS
Item no.
6227058
Length
6000
Width
400
Maintain electrical functions
hayır
Yan parça kalınlığı
2
WKLG 1650 FS
Item no.
6227066
Length
6000
Width
500
Maintain electrical functions
no
Yan parça kalınlığı
2
WKLG 1660 FS
Item no.
6227074
Length
6000
Width
600
Maintain electrical functions
hayır
Yan parça kalınlığı
2







