45° bend 110 FT
Type RB 45 110 FT
|Item no. 7068115
|EAN 4012196991280



Item no. / Type
7068115 / RB 45 110 FT
Width
100 mm
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
zinc
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
45° bend, horizontal, for all cable tray types of 110 mm side height.
The fitting is shipped in an unmounted state. The WKV 110 angle connector is designed for 90° bends and can be adjusted to 45° on site.
Including appropriate fastening material.
Technical data
Dimensions
| Width | 100 mm |
|---|---|
| Height | 110 mm |
| Dimension B | 100 mm |
| Dimension R | 50 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | no |
| Connector version | Supplied connectors |
| Wide-span version | no |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1 mm |
| Tabanda montaj deliği | no |
| NATO hole pattern | no |
| Dönüş elemanı (L tipi bağlantı) | 45° |
| Change of direction | Horizontal |
| Boyut | 110x100 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6406122
Truss-head bolt with flange nut FType
FRSB 6x12 F
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Surface
Material
Colour
Item no.
RB 45 110 FT
100
Hot-dip galvanised
Steel
Çinko grisi
7068115
RB 45 110 FT
Item no.
7068115
Width
100
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
Colour
Çinko grisi

