90° Magic bend 85 FS
Type RBM 90 840 FS
|Item no. 6041496
|EAN 4012195879947



Item no. / Type
Width
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
90° bend with quick connector system. For all cable tray types of 85 mm side height.
Technical data
Dimensions
| Width | 400 mm |
|---|---|
| Height | 85 mm |
| Dimension B | 400 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | no |
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1,25 mm |
| Tabanda montaj deliği | no |
| NATO hole pattern | no |
| Dönüş elemanı (L tipi bağlantı) | 90° |
| Change of direction | Horizontal |
| Boyut | 85x400 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Type of connector, cable support system | Click fastening |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
Surface
Material
Item no.
RBM 90 840 FS
400
Strip galvanized
Steel
6041496
RBM 90 850 FS
500
Strip galvanized
Steel
6041498
Width
RBM 90 840 FS
Item no.
6041496
Width
400
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
RBM 90 850 FS
Item no.
6041498
Width
500
Surface
Strip galvanized
Material
Steel


