Beam clamp, with threaded bolt
Type BCVTB 2-4 M6
|Item no. 1483611
|EAN 4012196502202




Item no. / Type
Dimension L
Dimension B
Flanş kalınlığı min.
Flanş kalınlığı maks.
This item is a discontinued product!
You can find the successor product here.
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Description
Beam clamp for knocking in with threaded bolt as individual fastening solution on the beam.
Technical data
Dimensions
| Dimension L | 27 mm |
|---|---|
| Dimension B | 28,5 mm |
Technical data
| Thread metric | 6 |
|---|---|
| Vida dişi | M6 x 9mm |
| Hinged | hayır |
| Hinge, adjustable | hayır |
| Kırılma yükü | 0,45 kN |
| Fastening type | sıkıştırma |
| Connection type/component | Vida dişi |
| Flanş kalınlığı min. | 2 mm |
| Flanş kalınlığı maks. | 4 mm |
| Boyut | 2-4mm |
| Surface | Zinc slat |
| Material | Steel |
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Declarations (2)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Dimension L
Dimension B
Flanş kalınlığı min.
Flanş kalınlığı maks.
Item no.
BCVTB 2-4 M6
27
28,5
2
4
1483611
BCVTB 4-8 M6
39
38
4
8
1483613
BCVTB 8-14 M6
41
38
8
14
1483615
Dimension L
Dimension B
Flanş kalınlığı min.
Flanş kalınlığı maks.
BCVTB 2-4 M6
Item no.
1483611
Dimension L
27
Dimension B
28,5
Flanş kalınlığı min.
2
Flanş kalınlığı maks.
4
BCVTB 4-8 M6
Item no.
1483613
Dimension L
39
Dimension B
38
Flanş kalınlığı min.
4
Flanş kalınlığı maks.
8
BCVTB 8-14 M6
Item no.
1483615
Dimension L
41
Dimension B
38
Flanş kalınlığı min.
8
Flanş kalınlığı maks.
14


