Cable duct, type LKM 20030
Type LKM20030FS
|Item no. 6246974
|EAN 4012196118878




Item no. / Type
Length
Width
Height
Surface
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Description
Duct cover and base with base perforation. Equipotential bonding is guaranteed between the cover and the base without any additional aids. The LKM cable duct, type LKM 20030, has been tested for the maintenance of electrical function as a routing system according to DIN 4102 Part 12. Please note the cable types tested in the BSS fire protection systems division!
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 30 mm |
| Height | 24 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | yes |
|---|---|
| NYM tipi kablo sayısı 3 x 1,5 mm² Ø 10,5 mm (kutusuz) | 2 |
| NYM tipi kablo sayısı 5 x 1,5 mm² Ø 12,0 mm (kutusuz) | 2 |
| NYM tipi kablo sayısı 3 x 2,5 mm² Ø 11,5 mm (kutusuz) | 2 |
| Usable cross-section | 616 mm² |
| Halojen İçermez | yes |
| Sabit seperatör sayısı | 0 |
| Geçmeli seperatör sayısı | 0 |
| Kablo tutucu mandal | no |
| Koruyucu folyo | no |
| Kanal bağlantı elemanı | no |
| Koruma sınıfı | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Transparent | no |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Taban deliği | with base perforation |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -5 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 90 °C |
| Boyut | 20x30x2000 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,3068 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
LKM KSR20030
6249744
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
LKM EK20030
6249774
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Type
LKM KSR20030
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece

Item no. 6249774
End piece, for cable trunking type LKM 20030Type
LKM EK20030
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (7)
Declarations (4)
Certificates (4)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Surface
Material
Item no.
LKM20030FS
2000
30
24
Strip galvanized
Steel
6246974
LKM20030RW
2000
30
24
Strip galvanized / plastic coated
Steel
6248470
Surface
LKM20030FS
Item no.
6246974
Length
2000
Width
30
Height
24
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
LKM20030RW
Item no.
6248470
Length
2000
Width
30
Height
24
Surface
Strip galvanized / plastic coated
Material
Steel





