Cable duct, type LKM 30030
Type LKM30030RW
|Item no. 6248489
|EAN 4012196746873




Item no. / Type
Length
Width
Height
Surface
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Description
Duct cover and base with base perforation.
Equipotential bonding is guaranteed between the cover and the base without any additional aids.
Equipotential bonding is guaranteed between the cover and the base without any additional aids.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 30 mm |
| Height | 30 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 4 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 4 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 4 |
| Usable cross-section | 805 mm² |
| Halogen-free | yes |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 0 |
| Cable retaining clip | no |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Transparent | no |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Base perforation | with base perforation |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 90 °C |
| Dimension | 30x30x2000 |
| Surface | Strip galvanised / plastic coated |
| Material | Steel |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
1,4362 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,4362 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
LKM KSR30030
6249746
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
LKM EK30030
6249776
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece

Item no. 6249746
Edge protection ring KSR 30030, for LKM cable duct type 30030Type
LKM KSR30030
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece

Item no. 6249776
End piece, for cable trunking type LKM 30030Type
LKM EK30030
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Surface
Material
Item no.
LKM30030FS
2000
30
30
Strip galvanised
Steel
6246985
LKM30030RW
2000
30
30
Strip galvanised / plastic coated
Steel
6248489
Surface
LKM30030FS
Item no.
6246985
Length
2000
Width
30
Height
30
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
LKM30030RW
Item no.
6248489
Length
2000
Width
30
Height
30
Surface
Strip galvanised / plastic coated
Material
Steel




