Cable duct, type LKM 60100
Type LKM60100FS
|Item no. 6247113
|EAN 4012196312139




Item no. / Type
Length
Width
Height
Surface
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Description
Duct cover and base with base perforation. Equipotential bonding is guaranteed between the cover and the base without any additional aids. The LKM cable duct, type LKM 60100, has been tested for the maintenance of electrical function as a routing system according to DIN 4102 Part 12. Please note the cable types tested in the BSS fire protection systems division!
The base contains loop perforation allowing the attachment of the partition.
The base contains loop perforation allowing the attachment of the partition.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 64 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | yes |
|---|---|
| NYM tipi kablo sayısı 3 x 1,5 mm² Ø 10,5 mm (kutusuz) | 36 |
| NYM tipi kablo sayısı 5 x 1,5 mm² Ø 12,0 mm (kutusuz) | 32 |
| NYM tipi kablo sayısı 3 x 2,5 mm² Ø 11,5 mm (kutusuz) | 32 |
| Usable cross-section | 6038 mm² |
| Halojen İçermez | yes |
| Sabit seperatör sayısı | 0 |
| Geçmeli seperatör sayısı | 1 |
| Kablo tutucu mandal | no |
| Koruyucu folyo | no |
| Kanal bağlantı elemanı | no |
| Koruma sınıfı | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Transparent | no |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Taban deliği | with base perforation |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -5 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 90 °C |
| Boyut | 60x100x2000 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,2336 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
LKM KSR60100
6249754
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
LKM E60100FS
6248306
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
LKM EK60100
6249784
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece

Item no. 6249754
Edge protection ring KSR 60100, for LKM cable duct type 60100Type
LKM KSR60100
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece

Item no. 6248306
End piece, for cable duct type LKM 60100Type
LKM E60100FS
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (7)
Declarations (4)
Certificates (4)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Surface
Material
Item no.
LKM60100FS
2000
100
64
Strip galvanized
Steel
6247113
LKM60100RW
2000
100
64
Strip galvanized / plastic coated
Steel
6248624
Surface
LKM60100FS
Item no.
6247113
Length
2000
Width
100
Height
64
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
LKM60100RW
Item no.
6248624
Length
2000
Width
100
Height
64
Surface
Strip galvanized / plastic coated
Material
Steel







