Cable gland, metric thread, with screw plug, light grey
Type V-TEC VM12VS LGR
|Item no. 2023040
|EAN 4012196474417



Item no. / Type
Vida dişi
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Cable gland with metric connection thread in cap nut design, suitable for junction boxes, housings, distributor cabinets in private and industrial areas. With strain relief and integrated sealing lip, tested according to DIN EN 62444. Protection class IP68. Can be used between –20°C and +65°C.
This makes it easy to close unnecessary openings. No dust or water is able to enter, so the protection rating remains intact.
Ideal if all available openings are to be fitted with cable glands right at the time of installation. This considerably reduces the workload during retroinstallation.
Technical data
Dimensions
| Length | 21,5 mm |
|---|---|
| Width | 15 mm |
| Height | 16,5 mm |
| Dimension L min. | 21,5 mm |
| Dimension L max. | 23,5 mm |
| Dimension L1 | 8 mm |
| Dimension L2 | 5 mm |
| Dimension L3 | 18,5 mm |
| Dimension E | 16,5 mm |
Technical data
| Darbeye dayanıklı | hayır |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| Cam elyafı takviyeli | hayır |
| Patlamaya karşı korumalı | hayır |
| Çekme yükü azaltma imkanı | evet |
| Koruma sınıfı | IP68 |
| Vida dişi | M12 x 1,5 |
| For Ex zone | Yok |
| Thread type | Metric |
| Bend protection | hayır |
| With locknut | hayır |
| Sealing insert, multiple | hayır |
| Flat cable gland | hayır |
| Type of seal | Sealing ring |
| Splittable gland | hayır |
| For Ex zone gas | Yok |
| For Ex zone dust | Yok |
| Thread increase | 1,5 mm |
| Nominal thread size | 12 |
| Hexagonal corner dimension | 16,5 mm |
| Sızdırmazlık alanı D min. | 3,5 mm |
| Sızdırmazlık alanı D maks. | 7 mm |
| WAF | 15 |
| Version for | Düz |
| Vida dişi uzunluğu | 8 mm |
| WAF 1 | 15 mm |
| Unstable torque | 2 Nm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 65 °C |
| Aleve dayanıklı | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Boyut | M12 |
| Material | Polyamide |
| Colour | Light grey; RAL 7035 |
Environmental Data
| Packaging without plastic | evet |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0205 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
116 M12 LGR PA
2048906
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece

Item no. 2048906
Locknut, metric thread, light greyType
116 M12 LGR PA
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Vida dişi
Sealing insert, multiple
Colour
Item no.
V-TEC VM12VS LGR
M12 x 1,5
hayır
Light grey; RAL 7035
2023040
V-TEC VM16VS LGR
M16 x 1,5
hayır
Light grey; RAL 7035
2023042
V-TEC VM20VS LGR
M20 x 1,5
hayır
Light grey; RAL 7035
2023044
V-TEC VM25VS LGR
M25 x 1,5
hayır
Light grey; RAL 7035
2023046
V-TEC VM32VS LGR
M32 x 1,5
hayır
Light grey; RAL 7035
2023048
Vida dişi
V-TEC VM12VS LGR
Item no.
2023040
Vida dişi
M12 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
V-TEC VM16VS LGR
Item no.
2023042
Vida dişi
M16 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
V-TEC VM20VS LGR
Item no.
2023044
Vida dişi
M20 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
V-TEC VM25VS LGR
Item no.
2023046
Vida dişi
M25 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
V-TEC VM32VS LGR
Item no.
2023048
Vida dişi
M32 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Light grey; RAL 7035
