Cable ladder LG 110, 6 m VS A2
Type LG 112 VS6 A2
|Item no. 6216492
|EAN 4012196082964




Item no. / Type
Length
Width
Yan parça kalınlığı
Smallest selling unit: 6 m
6m
m
Description
Cable ladder with perforated side rail of side height 110 mm with riveted C profile rungs, open in an upwards direction.
Magnetic shield insulation without cover 10 dB, with cover 15 dB.
Magnetic shield insulation without cover 10 dB, with cover 15 dB.
The cable ladder is shipped folded up.
You can find the appropriate U clamp of type 2056 in the vertical ladder systems chapter.
Technical data
Dimensions
| Length | 6000 mm |
|---|---|
| Width | 200 mm |
| Height | 110 mm |
| Dimension B | 200 mm |
| Rung slot dimension | 17,00 |
Technical data
| Wide-span version | no |
|---|---|
| Usable cross-section | 188 cm² |
| Usable cross-section | 18800 mm² |
| Çerçeve mesafesi | 300 mm |
| Fastening of rung | Blind riveted |
| Ölçü | 110x200 |
| Yan parça kalınlığı | 1,5 mm |
| Boyut | 110x200x6000 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Colour | stainless steel |
Loads
| Destek aralığı 2,0m | 3,1 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 2,5m | 2 kN/m |
| Destek aralığı 3,0m | 1,3 kN/m |
| Destek aralığı 3,5m | 0,9 kN/m |
| Destek aralığı 4,0m | 0,6 kN/m |
| Destek aralığı 4,5m | 0,5 kN/m |
| Destek aralığı 5,0m | 0,45 kN/m |
| Destek aralığı 6,0m | 0,15 kN/m |
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 19,5008 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6216590
Straight and angle connector A2Type
LWVG 110 A2
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (5)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Yan parça kalınlığı
Surface
Material
Item no.
LG 112 VS6 A2
6000
200
1,5
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
6216492
LG 113 VS6 A2
6000
300
1,5
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
6216493
LG 114 VS6 A2
6000
400
1,5
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
6216495
LG 115 VS6 A2
6000
500
1,5
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
6216497
LG 116 VS6 A2
6000
600
1,5
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
6216499
Width
LG 112 VS6 A2
Item no.
6216492
Length
6000
Width
200
Yan parça kalınlığı
1,5
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
LG 113 VS6 A2
Item no.
6216493
Length
6000
Width
300
Yan parça kalınlığı
1,5
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
LG 114 VS6 A2
Item no.
6216495
Length
6000
Width
400
Yan parça kalınlığı
1,5
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
LG 115 VS6 A2
Item no.
6216497
Length
6000
Width
500
Yan parça kalınlığı
1,5
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
LG 116 VS6 A2
Item no.
6216499
Length
6000
Width
600
Yan parça kalınlığı
1,5
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301







