Cable ladder with Z rung, standard A2
Type SLZ 500 A2
|Item no. 7098200
|EAN 4012195708346




Item no. / Type
Length
Width
Rail thickness
This item is a discontinued product!
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Shipbuilding cable ladder with perforated side rail of side height 40 mm with welded, perforated Z rungs. Load tested according to IEC in conjunction with connector, type SLV.
The shipbuilding cable ladder is also available in unpainted steel on request.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 500 mm |
| Height | 40 mm |
| Dimension B | 510 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Side perforation | yes |
| Wide-span version | no |
| Rustproof steel, pickled | yes |
| Rung distance | 300 mm |
| Version of the rungs | Profile perforated |
| Side rail version | Flat profile |
| Fastening of rung | Welded |
| Dimension | 40x500 |
| Rail thickness | 5 mm |
| Dimension | 40x510x3000 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Colour | stainless steel |
Loads
| Support spacing 1.5 m | 2,8 kN/m |
|---|---|
| Support spacing 2.0 m | 1,5 kN/m |
| Support spacing 2.5 m | 0,8 kN/m |
| Support spacing 3.0 m | 0,5 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Support width in m
Rail bend in mm at permitted kN/m
Load curve with cable tray/ladder width in mm
Strut bend curve according to support width
Load scheme during testing
Environmental Data
35,0794 kg CO₂e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 35,0794 kg CO₂e / 1 Meter |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Rail thickness
Item no.
SLZ 200 A2
3000
200
no
5
7098194
SLZ 300 A2
3000
300
no
5
7098196
SLZ 500 A2
3000
500
no
5
7098200
SLZ 600 A2
3000
600
no
5
7098202
Width
SLZ 200 A2
Item no.
7098194
Length
3000
Width
200
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
5
SLZ 300 A2
Item no.
7098196
Length
3000
Width
300
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
5
SLZ 500 A2
Item no.
7098200
Length
3000
Width
500
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
5
SLZ 600 A2
Item no.
7098202
Length
3000
Width
600
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
5





