Cable ladder with Z rung, standard ALU
Type SLZ 600 ALU
|Item no. 7099782
|EAN 4012196510122




Item no. / Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Rail thickness
This item is a discontinued product!
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Shipbuilding cable ladder with perforated side rail of side height 40 mm with welded, perforated Z rungs.
The shipbuilding cable ladder, including fittings, is also available in stainless steel on request. Powder coating according to RAL colours possible.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Height | 40 mm |
| Dimension B | 610 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Side perforation | yes |
| Wide-span version | no |
| Rustproof steel, pickled | no |
| Rung distance | 300 mm |
| Version of the rungs | Profile perforated |
| Side rail version | Flat profile |
| Fastening of rung | Welded |
| Rail thickness | 5 mm |
| Dimension | 40x610x3000 |
| Surface | Pickled |
| Material | Aluminium |
| Colour | aluminium |
Loads
| Support spacing 1.5 m | 1,4 kN/m |
|---|---|
| Support spacing 2.0 m | 0,65 kN/m |
| Support spacing 2.5 m | 0,35 kN/m |
| Support spacing 3.0 m | 0,2 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Support width in m
Rail bend in mm at permitted kN/m
Load scheme during testing
Load curve with cable tray/ladder width in mm
Strut bend curve according to support width
Environmental Data
34,0774 kg CO₂e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 34,0774 kg CO₂e / 1 Meter |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Rail thickness
Yan parça kalınlığı
Item no.
SLZ 100 ALU
3000
100
no
5
7099772
SLZ 200 ALU
3000
200
hayır
5
7099774
SLZ 300 ALU
3000
300
hayır
5
7099776
SLZ 500 ALU
3000
500
no
5
7099780
SLZ 600 ALU
3000
600
no
5
7099782
Width
Maintain electrical functions
SLZ 100 ALU
Item no.
7099772
Length
3000
Width
100
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
5
SLZ 200 ALU
Item no.
7099774
Length
3000
Width
200
Maintain electrical functions
hayır
Yan parça kalınlığı
5
SLZ 300 ALU
Item no.
7099776
Length
3000
Width
300
Maintain electrical functions
hayır
Yan parça kalınlığı
5
SLZ 500 ALU
Item no.
7099780
Length
3000
Width
500
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
5
SLZ 600 ALU
Item no.
7099782
Length
3000
Width
600
Maintain electrical functions
no
Rail thickness
5



