Cable tray DKS 60 FS
Type DKS 610 FS
|Item no. 6085016
|EAN 4012196069736




Item no. / Type
Length
Width
Plate thickness
This item is a discontinued product!
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
DKS 60 = perforated cable tray system with 60 mm side height.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Permeable cable tray system to VdS guideline 2092 with 30% hole surface for use under sprinkler systems.
Bottom penetration from width 200 mm.
Connecting parts should be ordered in the appropriate quantity.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 60 mm |
| Dimension B | 100 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Side perforation | yes |
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 58 cm² |
| Rustproof steel, pickled | no |
| Plate thickness | 1 mm |
| Mounting perforation in base | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Usable cross-section | 5800 mm² |
| With cover | no |
| Dimension | 60 x 100 |
| Dimension | 60x100x3000 |
| Surface | Strip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Sprinkler system use | yes |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Loads
| Support spacing 1.5 m | 1,75 kN/m |
|---|---|
| Support spacing 2.0 m | 0,95 kN/m |
| Support spacing 2.5 m | 0,5 kN/m |
| Support spacing 3.0 m | 0,4 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Support width in m
Rail bend in mm at permitted kN/m
Load scheme during testing
Load curve with cable tray/ladder width in mm
Strut bend curve according to support width
Environmental Data
4,4318 kg CO₂e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 4,4318 kg CO₂e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Certificates (1)
Instructions and Aid (3)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Item no.
DKS 610 FS
3000
100
no
1
Strip galvanised
Steel
6085016
DKS 620 FS
3000
200
no
1
Strip galvanised
Steel
6085032
DKS 630 FS
3000
300
no
1
Strip galvanised
Steel
6085059
DKS 640 FS
3000
400
no
1,5
Strip galvanised
Steel
6085202
DKS 650 FS
3000
500
no
1,5
Strip galvanised
Steel
6085229
DKS 660 FS
3000
600
no
1,5
Strip galvanised
Steel
6085245
Width
Plate thickness
DKS 610 FS
Item no.
6085016
Length
3000
Width
100
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
DKS 620 FS
Item no.
6085032
Length
3000
Width
200
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
DKS 630 FS
Item no.
6085059
Length
3000
Width
300
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
DKS 640 FS
Item no.
6085202
Length
3000
Width
400
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
DKS 650 FS
Item no.
6085229
Length
3000
Width
500
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanised
Material
Steel
DKS 660 FS
Item no.
6085245
Length
3000
Width
600
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanised
Material
Steel






