Cable tray MKS 110 A2
Type MKS 110 A2
|Item no. 6060803
|EAN 4012196392711




Item no. / Type
6060803 / MKS 110 A2
Length
3000 mm
Width
100 mm
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1 mm
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
This item is a discontinued product!
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
MKS 110 = medium-duty cable tray system with a side height of 110 mm.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
The cable tray is fastened to the bracket with screws, type FRS M6 x 12.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 110 mm |
| Dimension B | 100 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 110 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Usable cross-section | 11000 mm² |
| Üst parçalı | no |
| Ölçü | 110 x 100 |
| Boyut | 110x100x3000 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Loads
| Destek aralığı 1,5m | 1,85 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 2,0m | 1,3 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 0,75 kN/m |
| Destek aralığı 3,0m | 0,6 kN/m |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 13,3696 kg CO₂e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6067948
Straight and angle connector 110 A2Type
RLVL 110 A2
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Declarations (3)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Item no.
MKS 110 A2
3000
100
hayır
1
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
6060803
MKS 110 A2
Item no.
6060803
Length
3000
Width
100
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301





