Cable tray MKS-Magic® 110, unperforated A2
Type MKSMU 110 A2
|Item no. 6059416
|EAN 4012195832249




Item no. / Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Plate thickness
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Unperforated cable tray with integrated quick fastening system. The usable length of the cable tray is 3,000 mm.
The continuous equipotential bonding is guaranteed without additional components.
Technical data
Dimensions
| Length | 3050 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 110 mm |
| Dimension B | 100 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | no |
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 108 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1 mm |
| Tabanda montaj deliği | no |
| NATO hole pattern | no |
| Usable cross-section | 10800 mm² |
| Üst parçalı | no |
| Boyut | 110x100x3050 |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Colour | stainless steel |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Usable length | 3000 mm |
| Type of connector, cable support system | Click fastening |
Loads
| Destek aralığı 1,5m | 1,85 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 2,0m | 1,3 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 0,75 kN/m |
| Destek aralığı 3,0m | 0,6 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 14,4194 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6069134
Magic straight connector set A2Type
KTSMV 110 A2
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (5)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Colour
Item no.
MKSMU 110 A2
3050
100
110
hayır
1
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
stainless steel
6059416
MKSMU 120 A2
3050
200
110
hayır
1
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
stainless steel
6059420
MKSMU 130 A2
3050
300
110
hayır
1
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
stainless steel
6059422
MKSMU 140 A2
3050
400
110
hayır
1
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
stainless steel
6059424
MKSMU 150 A2
3050
500
110
hayır
1
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
stainless steel
6059426
MKSMU 160 A2
3050
600
110
hayır
1
Bright, treated
Stainless steel 1.4301
stainless steel
6059428
Width
MKSMU 110 A2
Item no.
6059416
Length
3050
Width
100
Height
110
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
Colour
stainless steel
MKSMU 120 A2
Item no.
6059420
Length
3050
Width
200
Height
110
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
Colour
stainless steel
MKSMU 130 A2
Item no.
6059422
Length
3050
Width
300
Height
110
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
Colour
stainless steel
MKSMU 140 A2
Item no.
6059424
Length
3050
Width
400
Height
110
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
Colour
stainless steel
MKSMU 150 A2
Item no.
6059426
Length
3050
Width
500
Height
110
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
Colour
stainless steel
MKSMU 160 A2
Item no.
6059428
Length
3050
Width
600
Height
110
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1
Surface
Bright, treated
Material
Stainless steel 1.4301
Colour
stainless steel








