Cable tray SKS 85 FT
Type SKS 820 FT
|Item no. 6058647
|EAN 4012196061518




Item no. / Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
SKS 85 = heavy-duty cable tray system with 85 mm side height.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 200 mm |
| Height | 85 mm |
| Dimension B | 200 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 186 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1,5 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Usable cross-section | 18600 mm² |
| Üst parçalı | no |
| Ölçü | 85 x 200 |
| Boyut | 85x200x3000 |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Loads
| Destek aralığı 1,5m | 2,8 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 2,0m | 2,25 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 1,5 kN/m |
| Destek aralığı 3,0m | 0,75 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 10,044 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6067816
Straight and angle connector FTType
RLVL 85 FT
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Declarations (5)
Instructions and Aid (3)
Product images (3)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Item no.
SKS 810 FT
3000
100
no
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
6058620
SKS 820 FT
3000
200
hayır
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
6058647
SKS 830 FT
3000
300
no
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
6058663
SKS 840 FT
3000
400
hayır
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
6058698
SKS 850 FT
3000
500
no
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
6058728
SKS 860 FT
3000
600
hayır
1,5
Hot-dip galvanised
Steel
6058744
Width
Maintain electrical functions
SKS 810 FT
Item no.
6058620
Length
3000
Width
100
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
SKS 820 FT
Item no.
6058647
Length
3000
Width
200
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
SKS 830 FT
Item no.
6058663
Length
3000
Width
300
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
SKS 840 FT
Item no.
6058698
Length
3000
Width
400
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
SKS 850 FT
Item no.
6058728
Length
3000
Width
500
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel
SKS 860 FT
Item no.
6058744
Length
3000
Width
600
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Hot-dip galvanised
Material
Steel







