Cable tray SKS-Magic® 110 FS
Type SKSM 110 FS
|Item no. 6059614
|EAN 4012195829560



Item no. / Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Plate thickness
Colour
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Cable tray with integrated quick fastening system. The usable length of the cable tray is 3,000 mm.
The cable tray has continuous side perforations of 7 x 20 mm for the installation of additional connection and mounting components.
From a cable tray width of 200 mm with 30% hole surface, suitable for use under sprinkler systems according to VdS guideline 2092.
The cable tray has continuous side perforations of 7 x 20 mm for the installation of additional connection and mounting components.
From a cable tray width of 200 mm with 30% hole surface, suitable for use under sprinkler systems according to VdS guideline 2092.
Continuous equipotential bonding is guaranteed without additional components.
Technical data
Dimensions
| Length | 3050 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 110 mm |
| Dimension y | 62 mm |
| Dimension L | 30 mm |
| Dimension B | 100 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | yes |
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 108 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1,5 mm |
| Tabanda montaj deliği | yes |
| NATO hole pattern | no |
| Usable cross-section | 10800 mm² |
| Üst parçalı | no |
| Boyut | 110x100x3050 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Magnetic shield insulation with cover | 50 dB |
| Magnetic shield insulation without cover | 20 dB |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Click fastening |
Loads
| Destek aralığı 1,5m | 3 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 2,0m | 2,57 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 2,14 kN/m |
| Destek aralığı 3,0m | 1,7 kN/m |
| Destek aralığı 3,5m | 1,25 kN/m |
| Destek aralığı 4,0m | 0,8 kN/m |
| NEMA load class | 8C |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 9,2837 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6069090
Magic straight connector set FSType
KTSMV 110 FS
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Declarations (5)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Colour
Item no.
SKSM 110 FS
3050
100
110
hayır
1,5
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6059614
SKSM 115 FS
3050
150
110
no
1,5
Strip galvanized
Steel
zinc
6059616
SKSM 120 FS
3050
200
110
hayır
1,5
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6059618
SKSM 130 FS
3050
300
110
no
1,5
Strip galvanized
Steel
zinc
6059620
SKSM 140 FS
3050
400
110
hayır
1,5
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6059622
SKSM 150 FS
3050
500
110
no
1,5
Strip galvanized
Steel
zinc
6059624
SKSM 160 FS
3050
600
110
hayır
1,5
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6059626
Width
Maintain electrical functions
Colour
SKSM 110 FS
Item no.
6059614
Length
3050
Width
100
Height
110
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
SKSM 115 FS
Item no.
6059616
Length
3050
Width
150
Height
110
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
zinc
SKSM 120 FS
Item no.
6059618
Length
3050
Width
200
Height
110
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
SKSM 130 FS
Item no.
6059620
Length
3050
Width
300
Height
110
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
zinc
SKSM 140 FS
Item no.
6059622
Length
3050
Width
400
Height
110
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
SKSM 150 FS
Item no.
6059624
Length
3050
Width
500
Height
110
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
zinc
SKSM 160 FS
Item no.
6059626
Length
3050
Width
600
Height
110
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi







