Cable tray SKS-Magic® 110, unperforated FS
Type SKSMU 110 FS
|Item no. 6059836
|EAN 4012195833925



Item no. / Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Plate thickness
Colour
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Unperforated cable tray with integrated quick fastening system. The usable length of the cable tray is 3,000 mm.
Continuous equipotential bonding is guaranteed without additional components.
Technical data
Dimensions
| Length | 3050 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 110 mm |
| Dimension B | 100 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | no |
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 108 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1,5 mm |
| Tabanda montaj deliği | no |
| NATO hole pattern | no |
| Usable cross-section | 10800 mm² |
| Üst parçalı | no |
| Boyut | 110x100x3050 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Usable length | 3000 mm |
| Type of connector, cable support system | Click fastening |
Loads
| Destek aralığı 1,5m | 3 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 2,0m | 2,4 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 1,76 kN/m |
| Destek aralığı 3,0m | 1,2 kN/m |
| Destek aralığı 3,5m | 0,84 kN/m |
| Destek aralığı 4,0m | 0,8 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 9,3069 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6069090
Magic straight connector set FSType
KTSMV 110 FS
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Declarations (5)
Certificates (1)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Colour
Item no.
SKSMU 110 FS
3050
100
110
hayır
1,5
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6059836
SKSMU 115 FS
3050
150
110
hayır
1,5
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6059838
SKSMU 120 FS
3050
200
110
hayır
1,5
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6059840
SKSMU 130 FS
3050
300
110
no
1,5
Strip galvanized
Steel
zinc
6059842
SKSMU 140 FS
3050
400
110
hayır
1,5
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6059844
SKSMU 150 FS
3050
500
110
no
1,5
Strip galvanized
Steel
zinc
6059846
SKSMU 160 FS
3050
600
110
hayır
1,5
Strip galvanized
Steel
Çinko grisi
6059848
Width
Maintain electrical functions
Colour
SKSMU 110 FS
Item no.
6059836
Length
3050
Width
100
Height
110
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
SKSMU 115 FS
Item no.
6059838
Length
3050
Width
150
Height
110
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
SKSMU 120 FS
Item no.
6059840
Length
3050
Width
200
Height
110
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
SKSMU 130 FS
Item no.
6059842
Length
3050
Width
300
Height
110
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
zinc
SKSMU 140 FS
Item no.
6059844
Length
3050
Width
400
Height
110
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi
SKSMU 150 FS
Item no.
6059846
Length
3050
Width
500
Height
110
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
zinc
SKSMU 160 FS
Item no.
6059848
Length
3050
Width
600
Height
110
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
Colour
Çinko grisi







