Cable tray SKSU 110 FS
Type SKSU 110 FS
|Item no. 6063403
|EAN 4012196395231




Item no. / Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
SKSU 110 = heavy-duty cable tray system, unperforated, with 110 mm side height.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
Magnetic shield insulation without cover 20 dB, with cover 50 dB.
The cable tray has connector perforations on both sides.
Straight connectors should be ordered separately and in the appropriate quantity.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 110 mm |
| Dimension B | 100 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Yan delik | no |
| Connector version | Without connectors |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 108 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Plate thickness | 1,5 mm |
| Tabanda montaj deliği | no |
| NATO hole pattern | no |
| Usable cross-section | 10800 mm² |
| Üst parçalı | no |
| Ölçü | 110 x 100 |
| Boyut | 110x100x3000 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Screwed |
Loads
| Destek aralığı 1,5m | 3 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 2,0m | 2,4 kN/m |
| Destek aralığı 2,5m | 1,76 kN/m |
| Destek aralığı 3,0m | 1,2 kN/m |
| Destek aralığı 3,5m | 0,84 kN/m |
| Destek aralığı 4,0m | 0,8 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 9,1124 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6067131
Straight and angle connector 110 FSType
RLVL 110 FS
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Declarations (5)
Instructions and Aid (3)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Maintain electrical functions
Plate thickness
Surface
Material
Item no.
SKSU 110 FS
3000
100
hayır
1,5
Strip galvanized
Steel
6063403
SKSU 120 FS
3000
200
no
1,5
Strip galvanized
Steel
6063438
SKSU 130 FS
3000
300
hayır
1,5
Strip galvanized
Steel
6063454
SKSU 140 FS
3000
400
no
1,5
Strip galvanized
Steel
6063470
SKSU 150 FS
3000
500
no
1,5
Strip galvanized
Steel
6063497
Width
Maintain electrical functions
SKSU 110 FS
Item no.
6063403
Length
3000
Width
100
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
SKSU 120 FS
Item no.
6063438
Length
3000
Width
200
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
SKSU 130 FS
Item no.
6063454
Length
3000
Width
300
Maintain electrical functions
hayır
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
SKSU 140 FS
Item no.
6063470
Length
3000
Width
400
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
SKSU 150 FS
Item no.
6063497
Length
3000
Width
500
Maintain electrical functions
no
Plate thickness
1,5
Surface
Strip galvanized
Material
Steel







