Cable trunking, type LKM 60060
Type LKM60060FS
|Item no. 6247091
|EAN 4012196977369




Item no. / Type
Length
Width
Height
Surface
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Description
Trunking cover and base with base perforation.
Equipotential bonding is guaranteed between the cover and the base without any additional aids. Note: LKM 60060 has no loop perforation in the base, a partition cannot be installed.
Equipotential bonding is guaranteed between the cover and the base without any additional aids. Note: LKM 60060 has no loop perforation in the base, a partition cannot be installed.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Height | 64 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| NYM tipi kablo sayısı 3 x 1,5 mm² Ø 10,5 mm (kutusuz) | 20 |
| NYM tipi kablo sayısı 5 x 1,5 mm² Ø 12,0 mm (kutusuz) | 16 |
| NYM tipi kablo sayısı 3 x 2,5 mm² Ø 11,5 mm (kutusuz) | 20 |
| Usable cross-section | 3551 mm² |
| Halojen İçermez | yes |
| Sabit seperatör sayısı | 0 |
| Geçmeli seperatör sayısı | 0 |
| Kablo tutucu mandal | no |
| Koruyucu folyo | no |
| Kanal bağlantı elemanı | no |
| Koruma sınıfı | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Transparent | no |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Taban deliği | with base perforation |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -5 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 90 °C |
| Boyut | 60x60x2000 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,26 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
LKM KSR60060
6249752
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece
LKM E60060FS
6248284
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
LKM A60060FS
6248047
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
LKM F60060FS
6247989
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Type
LKM KSR60060
Smallest selling unit: 5 piece
5piece
piece

Item no. 6248284
End piece, for cable trunking type LKM 60060Type
LKM E60060FS
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Surface
Material
Item no.
LKM60060FS
2000
60
64
Strip galvanized
Steel
6247091
LKM60060RW
2000
60
64
Strip galvanized / plastic coated
Steel
6248608
Surface
LKM60060FS
Item no.
6247091
Length
2000
Width
60
Height
64
Surface
Strip galvanized
Material
Steel
LKM60060RW
Item no.
6248608
Length
2000
Width
60
Height
64
Surface
Strip galvanized / plastic coated
Material
Steel







