Cap nut cable gland, metric thread, silver grey
Type V-TEC VM12 SGR
|Item no. 2022843
|EAN 4012195532637



Item no. / Type
Vida dişi
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
The quickest and most convenient way of providing strain relief and tightness with cable glands on junction boxes and housings is with the tried-and-trusted V-TEC VM cable glands from OBO. With the integrated sealing lip and the special OBO lamella technology, protection class IP68 is achieved. Strain relief and tightness have been tested to DIN EN 62444.
The connecting threads of the cable glands are metric or PG and are therefore suitable for universal use. Once screwed in place, the installation is there forever, as the optimum thread adjustment with the right pitch ensures permanent resistance to shaking.
Applications: From private housing with junction boxes up to industrial applications in the distributor cabinet.
Temperature range: –20 °C to +65 °C.
The connecting threads of the cable glands are metric or PG and are therefore suitable for universal use. Once screwed in place, the installation is there forever, as the optimum thread adjustment with the right pitch ensures permanent resistance to shaking.
Applications: From private housing with junction boxes up to industrial applications in the distributor cabinet.
Temperature range: –20 °C to +65 °C.
Technical data
Technical data
| Darbeye dayanıklı | hayır |
|---|---|
| Halojen İçermez | evet |
| Cam elyafı takviyeli | hayır |
| Patlamaya karşı korumalı | hayır |
| Çekme yükü azaltma imkanı | evet |
| Koruma sınıfı | IP68 |
| Vida dişi | M12 x 1,5 |
| For Ex zone | Yok |
| Thread type | Metric |
| Bend protection | hayır |
| With locknut | hayır |
| Sealing insert, multiple | hayır |
| Flat cable gland | hayır |
| Type of seal | Sealing ring |
| Splittable gland | hayır |
| For Ex zone gas | Yok |
| For Ex zone dust | Yok |
| Thread increase | 1,5 mm |
| Nominal thread size | 12 |
| Hexagonal corner dimension | 16,5 mm |
| Sızdırmazlık alanı D min. | 3,5 mm |
| Sızdırmazlık alanı D maks. | 7 mm |
| WAF | 15 |
| Version for | Düz |
| Vida dişi uzunluğu | 8 mm |
| Unstable torque | 2 Nm |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -20 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 65 °C |
| Aleve dayanıklı | acc. to VDE 0471/DIN 695 Part 2-1, test temperature 650°C |
| Boyut | M12 |
| Material | Polyamide |
| Colour | Silver grey; RAL 7001 |
Dimensions
| Dimension L min. | 18,5 mm |
|---|---|
| Dimension L max. | 23,5 mm |
| Dimension L1 | 8 mm |
| Dimension L2 | 5 mm |
| Dimension E | 16,5 mm |
Environmental Data
| Packaging without plastic | evet |
|---|
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,0189 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
116 M12 SGR PA
2048752
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece

Item no. 2048752
Locknut, metric thread, silver greyType
116 M12 SGR PA
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Certificates (5)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Vida dişi
Sealing insert, multiple
Colour
Item no.
V-TEC VM12 SGR
M12 x 1,5
hayır
Silver grey; RAL 7001
2022843
V-TEC VM16 SGR
M16 x 1,5
hayır
Silver grey; RAL 7001
2022845
V-TEC VM20 SGR
M20 x 1,5
hayır
Silver grey; RAL 7001
2022847
V-TEC VM25 SGR
M25 x 1,5
hayır
Silver grey; RAL 7001
2022849
V-TEC VM32 SGR
M32 x 1,5
hayır
Silver grey; RAL 7001
2022851
V-TEC VM40 SGR
M40 x 1,5
hayır
Silver grey; RAL 7001
2022853
V-TEC VM50 SGR
M50 x 1,5
hayır
Silver grey; RAL 7001
2022855
V-TEC VM63 SGR
M63 x 1,5
hayır
Silver grey; RAL 7001
2022857
Vida dişi
V-TEC VM12 SGR
Item no.
2022843
Vida dişi
M12 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Silver grey; RAL 7001
V-TEC VM16 SGR
Item no.
2022845
Vida dişi
M16 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Silver grey; RAL 7001
V-TEC VM20 SGR
Item no.
2022847
Vida dişi
M20 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Silver grey; RAL 7001
V-TEC VM25 SGR
Item no.
2022849
Vida dişi
M25 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Silver grey; RAL 7001
V-TEC VM32 SGR
Item no.
2022851
Vida dişi
M32 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Silver grey; RAL 7001
V-TEC VM40 SGR
Item no.
2022853
Vida dişi
M40 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Silver grey; RAL 7001
V-TEC VM50 SGR
Item no.
2022855
Vida dişi
M50 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Silver grey; RAL 7001
V-TEC VM63 SGR
Item no.
2022857
Vida dişi
M63 x 1,5
Sealing insert, multiple
hayır
Colour
Silver grey; RAL 7001


