Combination protection device TD-2D-V for VDSL systems
Type TD-2D-V
|Item no. 5081698
|EAN 4012196427444



Item no. / Type
5081698 / TD-2D-V
Kutup sayısı
2
Plug-in system
Terminal
Maximum continuous voltage AC
125 V
Maximum continuous voltage DC
180 V
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Data cable protection device for telecommunications equipment
• Low protection level at a high current load
• "Push-in" clamps for quick installation
• Bandwidth-optimised for secure transmission up to 225 MHz
• Surface mounting
Application: Ideal for all DSL systems, IP connections, ISDN or analogue telecommunications
• Low protection level at a high current load
• "Push-in" clamps for quick installation
• Bandwidth-optimised for secure transmission up to 225 MHz
• Surface mounting
Application: Ideal for all DSL systems, IP connections, ISDN or analogue telecommunications
Technical data
Technical data
| Kutup sayısı | 2 |
|---|---|
| Telekomünikasyon kontağı | no |
| Cihazda sinyalizasyon | Without |
| Plug-in system | Terminal |
| Koruma seviyesi damar/damar | <350 V |
| Koruma seviyesi damar/toprak | <600 V |
| Koruma sınıfı | IP54 |
| Test standardı | IEC 61643-21 |
| Yol başına seri direnç | 2,2 Ω ± 5 % |
| Capacity (wire-wire) | <10 pF |
| Capacity (wire-earth) | <20 pF |
| Explosion-tested version | no |
| Insulation resistance | >10 MΩ |
| Shielding connection available | yes |
| Screening | Direct |
| Impulse durability wire-wire | C2: 15 kV / 7,5 kA (8/20µs) |
| Impulse durability wire-earth | C2: 15 kV / 7,5 kA (8/20µs) |
| Total discharge current (10/350) | D1: 7,5 kA |
| Total discharge current (8/20) | 22,5 kA |
| Nominal load current DC | 0,5 A |
| Nominal load current AC | 0,35 A |
| Arrestor monitoring | no |
| Maximum continuous voltage AC | 125 V |
| Maximum continuous voltage DC | 180 V |
| Cut-off frequency | 225 MHz |
| SPD to IEC 61643-21 | Class I+II+III / D1+C2+C1 |
| Kategorie | Type 1+2+3 / D1+C2+C1 |
| Lightning protection zone LPZ | 0→3 |
| İmpuls akımı | 2,5 kA |
| Ekleme kaybı (Insertion loss) | ≤3 dB |
| Bağlantı kesiti, sabit maks. | 1,5 mm² |
| Bağlantı kesiti, çok telli min. | 0,14 mm² |
| Bağlantı kesiti, çok telli maks. | 1 mm² |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı min. | -40 °C |
| Kullanılabilir sıcaklık aralığı maks. | 80 °C |
| Boyut | 180V |
| Material | Plastic |
| Colour | White |
Connectivity options
| Bağlantı kesiti, sabit min. | 0,08 mm² |
|---|---|
| Bağlantı kesiti, esnek min. | 0,14 mm² |
| Bağlantı kesiti, esnek maks. | 1 mm² |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,3886 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (3)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Kutup sayısı
Plug-in system
Maximum continuous voltage AC
Maximum continuous voltage DC
Item no.
TD-2D-V
2
Klemens
125
180
5081698
TD-2D-V
Item no.
5081698
Kutup sayısı
2
Plug-in system
Klemens
Maximum continuous voltage AC
125
Maximum continuous voltage DC
180


