Connection clamp for earth rod, universal FT
Type 2760 B-20 FT
|Item no. 5001749
|EAN 4012195754879



Item no. / Type
for earth rods
Smallest selling unit: 20 piece
20piece
piece
Description
• Meets the requirements of VDE 0185-305-3 (IEC/ EN 62305-3)
• Suitable for connecting round conductors Rd 8-10 or flat conductors to FL 40
• With adapter plate
• Mounted with 2 hexagonal bolts M10 x 30 and 2 hexagonal bolts M10
• Suitable for connecting round conductors Rd 8-10 or flat conductors to FL 40
• With adapter plate
• Mounted with 2 hexagonal bolts M10 x 30 and 2 hexagonal bolts M10
Technical data
Technical data
| Intermediate plate | yes |
|---|---|
| Earthing connection diameter | 20 mm |
| Suitable for round conductor diameters, min. | 8 mm |
| Suitable for round conductor diameters, max. | 10 mm |
| Type | Connection clip |
| Short-circuit current (50 HZ)(1 s;≤300°C) | 7,9 kA |
| for earth rods | 20 mm |
| Fit | Rd 8-10/FL40 mm |
| Dimension | 20mm |
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Clamping range, min. | 8 mm |
| Clamping range, max. | 10 mm |
Dimensions
| Dimension A | 101 mm |
|---|
Environmental Data
0,6668 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,6668 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (3)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
for earth rods
Item no.
2760 20 FT
20
5001641
2760 25 FT
25
5001668
2760 B-20 FT
20
5001749
for earth rods
2760 20 FT
Item no.
5001641
for earth rods
20
2760 25 FT
Item no.
5001668
for earth rods
25
2760 B-20 FT
Item no.
5001749
for earth rods
20


