Fire protection duct PYROLINE® Con D BSK I120/E90
Type BSKD12-K0506
|Item no. 7215210
|EAN 4012196645794




Item no. / Type
Length
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Smallest selling unit: 1 m
1m
m
Description
Fire protection duct made from water and frost-proof fibreglass light concrete of building material class A1 according to EN 13501-1 for fireproof laying of cables in rescue and emergency routes, and for the maintenance of electrical functionality of safety-relevant systems. Classification I120 as I duct according to DIN 4102 Part 11 and classification E90 as E duct according to DIN 4102 Part 12.
Mounting of the duct directly on walls or under ceilings.
Including countersunk head screws and sealing strips.
Mounting of the duct directly on walls or under ceilings.
Including countersunk head screws and sealing strips.
Technical data
Dimensions
| Length | 1000 mm |
|---|---|
| Width | 180 mm |
| Height | 130 mm |
| Dimension B | 180 mm |
| Dimension H | 130 mm |
| Dimension b | 60 mm |
| Dimension h | 50 mm |
Technical data
| Usable cross-section | 3000 mm² |
|---|---|
| With perforation | no |
| Partitions possible | yes |
| Yangına dayanıklılık sınıfı I - Tesisat kanalı | 120 |
| Yangına dayanıklılık sınıfı E - Yangın durumunda akım beslemesini koruma | 90 |
| Koruma kılıfı | Without |
| İzolasyon malzemesi içeriği | Glass-fibre lightweight concrete |
| Alev alabilir taraf sayısı | 3 |
| Cover fastening | Screw |
| Boyut | 50x60 |
| Material | Fibreglass lightweight concrete |
| Colour | Grey |
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
BSKD12-E0506
7215270
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
KAD-8040
7215464
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
KAD-10040
7215462
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
LHS 20
7215288
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
LHS 40
7215290
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 7215270
End piece for PYROLINE® Con D BSK I120/E90Type
BSKD12-E0506
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7215464
Doubler for PYROLINE® Con fire protection ductType
KAD-8040
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7215462
Doubler for PYROLINE® Con fire protection ductType
KAD-10040
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (2)
Certificates (2)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Item no.
BSKD12-K0506
1000
180
130
60
50
7215210
BSKD12-K0511
1000
230
130
110
50
7215216
BSKD12-K0521
1000
330
130
210
50
7215222
Dimension B
Dimension b
BSKD12-K0506
Item no.
7215210
Length
1000
Dimension B
180
Dimension H
130
Dimension b
60
Dimension h
50
BSKD12-K0511
Item no.
7215216
Length
1000
Dimension B
230
Dimension H
130
Dimension b
110
Dimension h
50
BSKD12-K0521
Item no.
7215222
Length
1000
Dimension B
330
Dimension H
130
Dimension b
210
Dimension h
50






