Flat cable threaded connection, PG thread Pg 16, stone grey
Type 106 FL 16 8 19
|Item no. 2012758
|EAN 4012195156734



Item no. / Type
2012758 / 106 FL 16 8 19
Flat cables/thickness, min.
6 mm
Flat cables/thickness, max.
8 mm
Flat cable/width, min.
17 mm
Flat cable/width, max.
19 mm
Thread
Pg 16
Smallest selling unit: 50 piece
50piece
piece
Description
Flat-cable entry, choke-nipple design with PG connecting thread to DIN 40430, protection rating IP31, with pre-mounted support sealing ring 107/F.
Technical data
Technical data
| Impact-resistant | no |
|---|---|
| Fibre-glass reinforced | no |
| Strain relief option | no |
| Protection rating | IP31 |
| Thread | Pg 16 |
| For Ex zone | Without |
| Thread type | PG |
| Bend protection | no |
| With locknut | no |
| Sealing insert, multiple | no |
| Flat cable gland | yes |
| Type of seal | Sealing ring |
| WAF | 27 |
| Version for | Straight |
| Dimension | PG16 |
| Material | Polyethylene |
| Colour | Stone grey; RAL 7030 |
Dimensions
| Dimension L | 42 mm |
|---|---|
| Flat cables/thickness, min. | 6 mm |
| Flat cables/thickness, max. | 8 mm |
| Flat cable/width, min. | 17 mm |
| Flat cable/width, max. | 19 mm |
| Dimension G | PG16 mm |
| Dimension L1 | 12 mm |
| Dimension L2 | 30 mm |
| Dimension D | 32,5 mm |
Environmental Data
0,0451 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,0451 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Flat cables/thickness, min.
Flat cables/thickness, max.
Flat cable/width, min.
Flat cable/width, max.
Thread
Item no.
106 FL 16 8 19
6
8
17
19
Pg 16
2012758
106 FL 16 8 19
Item no.
2012758
Flat cables/thickness, min.
6
Flat cables/thickness, max.
8
Flat cable/width, min.
17
Flat cable/width, max.
19
Thread
Pg 16

