GESR9 service outlet with handle clamp
Type GESR9 U 7011
|Item no. 7405528
|EAN 4012195104162



Item no. / Type
Floor covering thickness
Colour
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Service outlet with handle clamp for up to 12 individual Modul 45 devices in 3 UT4 universal supports, use in duct systems and system floors for indoor use.
Up to 9 installation devices with 50 mm central plate can be inserted.
Technical data
Dimensions
| Length | 324 mm |
|---|---|
| Width | 324 mm |
| Height | 62 mm |
Technical data
| Floor height, min. | 73 mm |
|---|---|
| Floor covering thickness | 5 mm |
| Suitable for screed-covered underfloor ducts | yes |
| Suitable for screed-flush closed underfloor ducts | no |
| Number of installable devices | 12 |
| Installation diameter | 305 |
| Suitable for underfloor ducts | yes |
| Suitable for cavity floor installation | yes |
| Suitable for raised floor installation | yes |
| Floor care | Dry |
| Number of mounting boxes | 3 |
| Suitable for wet care | no |
| Installation depth | 73 mm |
| External diameter | 324 mm |
| With floor covering recess | yes |
| Floor covering protection frame | yes |
| Cable outlet version | Swivellable cord outlet |
| Device support to accept mounting boxes | yes |
| Protection rating IK code | IK08 |
| Installation system type | MT4 / GB3 |
| Heavy-duty version | no |
| Nominal size for device installation units | R9 |
| Approvals | VDE |
| Protection rating (IP) when used | IP20 |
| Protection rating (IP) when unused | IP40 |
| Vertical load, small area | to 3,000 N |
| Vertical load, large area | to 5,000 N |
| Version for | Round |
| Opening mechanism | Handle |
| Clamping range D, min. | 9 mm |
| Clamping range D, max. | 30 mm |
| Dimension | Ø324x61 |
| Material | Polyamide |
| Colour | Iron grey; RAL 7011 |
Environmental Data
6,7869 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 6,7869 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
MTU 3
7407840
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
UT4 45 4
7408727
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7407788
Support plate 2 x type C for mounting supportType
MTM 2C
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Type
MTU 3
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (3)
Certificates (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Floor covering thickness
Nominal size for device installation units
Colour
Item no.
GESR9 U 7011
5
R9
Iron grey; RAL 7011
7405528
GESR9 U 9011
5
R9
Graphite black; RAL 9011
7405532
GESR9 U 1019
5
R9
Grey-beige; RAL 1019
7405536
Colour
GESR9 U 7011
Item no.
7405528
Floor covering thickness
5
Nominal size for device installation units
R9
Colour
Iron grey; RAL 7011
GESR9 U 9011
Item no.
7405532
Floor covering thickness
5
Nominal size for device installation units
R9
Colour
Graphite black; RAL 9011
GESR9 U 1019
Item no.
7405536
Floor covering thickness
5
Nominal size for device installation units
R9
Colour
Grey-beige; RAL 1019




