Height-adjustable heavy-duty cassette, blank, RKRSL, nominal size R4, stainless steel
Type RKR2 4SL2 V2 20
|Item no. 7409072
|EAN 4012195868132



Item no. / Type
Floor height, min.
Floor height, max.
Floor covering thickness
Dimension h
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Round, "blank", heavy-duty cassette of nominal size R4 for the creation of an inspection opening in trunking systems, raised and cavity floors, in dry or wet-care floors for indoor use. Load class 2 to 20 kN. Only suitable for smooth floor coverings.
Height-adjustable heavy-duty cassette as a blind cassette with a load bearing capacity of 2–20 kN, 2-compartment. 2 APMT2 cover plates can be installed. For the installation of 2 UT3 universal supports for 4 individual installation devices with support ring/support clamp or 6 Modul 45 devices for indoor use.
Height-adjustable heavy-duty cassette as a blind cassette with a load bearing capacity of 2–20 kN, 2-compartment. 2 APMT2 cover plates can be installed. For the installation of 2 UT3 universal supports for 4 individual installation devices with support ring/support clamp or 6 Modul 45 devices for indoor use.
Technical data
Technical data
| Floor height, min. | 105 mm |
|---|---|
| Floor height, max. | 155 mm |
| Floor covering thickness | 20 mm |
| Height-adjustment range, min. | 105 mm |
| Height-adjustment range, max. | 155 mm |
| Number of installable devices | 0 |
| Decouplable | no |
| Installation diameter | 215 |
| Suitable for cavity floor installation | yes |
| Suitable for raised floor installation | yes |
| Floor care | Wet |
| Installation depth | 105 mm |
| Cable outlet version | No cable outlet |
| Device support to accept mounting boxes | yes |
| Protection rating IK code | IK10 |
| Heavy load class | 20 kN (OBO SL2) |
| Installation system type | UT3 |
| Heavy-duty version | yes |
| Nominal size for device installation units | R4 |
| Protection rating (IP) when used | IP00 |
| Protection rating (IP) when unused | IP44 |
| Version for | Round |
| Dimension | Ø215mm |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
Dimensions
| Dimension h | 105 mm |
|---|
Environmental Data
12,8304 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 12,8304 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
SK RK4R
7404382
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
DUG 350-3 R4SL
7401412
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Type
SK RK4R
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (1)
Certificates (1)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Floor height, min.
Floor height, max.
Floor covering thickness
Nominal size for device installation units
Dimension h
Item no.
RKR2 4SL2 V2 20
105
155
20
R4
105
7409072
RKR2 4SL2 V2 25
109
159
25
R4
109
7409074
Floor height, min.
Floor height, max.
Floor covering thickness
Dimension h
RKR2 4SL2 V2 20
Item no.
7409072
Floor height, min.
105
Floor height, max.
155
Floor covering thickness
20
Nominal size for device installation units
R4
Dimension h
105
RKR2 4SL2 V2 25
Item no.
7409074
Floor height, min.
109
Floor height, max.
159
Floor covering thickness
25
Nominal size for device installation units
R4
Dimension h
109




