In-concrete box for installation units of nominal size 9
Type IBD 35038 9
|Item no. 7399850
|EAN 4012196331734





Item no. / Type
7399850 / IBD 35038 9
Height
135 mm
Nominal size for device installation units
9
Duct height, min.
38 mm
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
In-concrete box for duct height 38 mm, prepared for duct widths 250 and 350 mm.
With four adjustable placements for height-adjustment units.
The integrated lined body can be adjusted to a maximum of 65 mm for compensating screed work.
With four adjustable placements for height-adjustment units.
The integrated lined body can be adjusted to a maximum of 65 mm for compensating screed work.
Technical data
Dimensions
| Height | 135 mm |
|---|---|
| Dimension h | 135 mm |
Technical data
| Suitable for screed-covered underfloor ducts | yes |
|---|---|
| Suitable for screed-flush closed underfloor ducts | no |
| Trunking width, min. | 250 mm |
| Trunking width, max. | 350 mm |
| Installation opening for on-floor tank | no |
| Number of installable devices | 12 |
| Seal installation option | no |
| Decouplable | no |
| Floor plate | yes |
| Suitable for underfloor ducts | yes |
| Installation opening for flush-mount unit | Square |
| For pipe connection | no |
| Nominal size for device installation units | 9 |
| Duct height, min. | 38 mm |
| Dimension | 440x440x135 |
| Surface | Strip galvanised |
| Material | Steel |
Environmental Data
30,3228 kg CO2e / 1 PieceCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 30,3228 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (4)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Height
Nominal size for device installation units
Duct height, min.
Item no.
IBD 35038 9
135
9
38
7399850
IBD 35038 9
Item no.
7399850
Height
135
Nominal size for device installation units
9
Duct height, min.
38




