Mesh cable tray GR-Magic® 35 G
Type GRM 35 50 G
|Item no. 6000060
|EAN 4012195624813




Item no. / Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Usable cross-section
Tel çapı
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Mesh cable tray with shaped connector of side height 35 mm.
Magnetic shield insulation without cover 15 dB, with cover 25 dB.
Magnetic shield insulation without cover 15 dB, with cover 25 dB.
No additional connection components are required for the mesh cable tray, it is simply interlocked. The grid width is 50 x 100 mm (exception: GRM 35/50 = 20 x 100 mm).
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Height | 35 mm |
| Dimension B | 52 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 9,4 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Usable cross-section | 1750 mm² |
| Integrated partition | Without |
| Screwless connector | yes |
| Profile shape | U-shaped |
| Tel çapı | 3,9 mm |
| Boyut | 35x50x3000 |
| Surface | Electrogalvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Click fastening |
Loads
| Destek aralığı 1,0m | 0,25 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 1,5m | 0,11 kN/m |
| Destek aralığı 2,0m | 0,1 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,8706 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (6)
Declarations (5)
Certificates (3)
Instructions and Aid (3)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Usable cross-section
Tel çapı
Item no.
GRM 35 50 G
3000
50
35
hayır
9,4
3,9
6000060
GRM 35 100 G
3000
100
35
no
23
3,9
6000062
GRM 35 150 G
3000
150
35
hayır
36,6
3,9
6000063
GRM 35 200 G
3000
200
35
no
50,1
3,9
6000064
GRM 35 300 G
3000
300
35
hayır
71,3
4,8
6000066
Width
Maintain electrical functions
Usable cross-section
Tel çapı
GRM 35 50 G
Item no.
6000060
Length
3000
Width
50
Height
35
Maintain electrical functions
hayır
Usable cross-section
9,4
Tel çapı
3,9
GRM 35 100 G
Item no.
6000062
Length
3000
Width
100
Height
35
Maintain electrical functions
no
Usable cross-section
23
Tel çapı
3,9
GRM 35 150 G
Item no.
6000063
Length
3000
Width
150
Height
35
Maintain electrical functions
hayır
Usable cross-section
36,6
Tel çapı
3,9
GRM 35 200 G
Item no.
6000064
Length
3000
Width
200
Height
35
Maintain electrical functions
no
Usable cross-section
50,1
Tel çapı
3,9
GRM 35 300 G
Item no.
6000066
Length
3000
Width
300
Height
35
Maintain electrical functions
hayır
Usable cross-section
71,3
Tel çapı
4,8




