Mesh cable tray GR-Magic® 55 with barrier strip
Type GRM-T 55 100 G
|Item no. 6006453
|EAN 4012196150854




Item no. / Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Usable cross-section
Tel çapı
Smallest selling unit: 3 m
3m
m
Description
Mesh cable tray with shaped connector and welded barrier strips of side height 55 mm.
Magnetic shield insulation without cover 15 dB, with cover 25 dB.
Magnetic shield insulation without cover 15 dB, with cover 25 dB.
No additional connection components are required for the mesh cable tray, it is simply interlocked. The grid width is 50 x 100 mm.
Technical data
Dimensions
| Length | 3000 mm |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Height | 55 mm |
| Dimension A | 59,5 mm |
| Dimension B | 100 mm |
| Dimension H | 58 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Connector version | Integrated connector |
| Wide-span version | no |
| Usable cross-section | 40 cm² |
| Paslanmaz çelik, mordanlı | no |
| Usable cross-section | 4000 mm² |
| Integrated partition | One |
| Screwless connector | yes |
| Profile shape | U-shaped |
| Tel çapı | 3,9 mm |
| Boyut | 55x100x3000 |
| Surface | Electrogalvanized |
| Material | Steel |
| Colour | zinc |
| Load test type according to IEC 61537 | Type II |
| Type of connector, cable support system | Click fastening |
Loads
| Destek aralığı 1,0m | 0,5 kN/m |
|---|---|
| Destek aralığı 1,5m | 0,5 kN/m |
| Destek aralığı 2,0m | 0,25 kN/m |
Permitted cable tray/ladder load in kN/m without man load
Destekler arası mesafe, m
Müsaade edilen kN/m'de yan taşıyıcı profilde oluşan eğilme miktarı mm olarak
Test yönteminde yük şeması
mm olarak kablo kanalı/merdiveni genişliği ile yük eğrisi
Destek aralığına bağlı olarak yan taşıyıcı profilin eğilme miktarı eğrisi
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 2,1772 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (6)
Declarations (3)
Certificates (4)
Instructions and Aid (3)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Maintain electrical functions
Usable cross-section
Tel çapı
Item no.
GRM-T 55 100 G
3000
100
55
hayır
40
3,9
6006453
GRM-T 55 200 G
3000
200
55
no
87
3,9
6006455
GRM-T 55 300 G
3000
300
55
hayır
129
4,8
6006456
GRM-T 55 400 G
3000
400
55
no
175
4,8
6006457
GRM-T 55 500 G
3000
500
55
hayır
220
4,8
6006458
Width
Maintain electrical functions
Usable cross-section
Tel çapı
GRM-T 55 100 G
Item no.
6006453
Length
3000
Width
100
Height
55
Maintain electrical functions
hayır
Usable cross-section
40
Tel çapı
3,9
GRM-T 55 200 G
Item no.
6006455
Length
3000
Width
200
Height
55
Maintain electrical functions
no
Usable cross-section
87
Tel çapı
3,9
GRM-T 55 300 G
Item no.
6006456
Length
3000
Width
300
Height
55
Maintain electrical functions
hayır
Usable cross-section
129
Tel çapı
4,8
GRM-T 55 400 G
Item no.
6006457
Length
3000
Width
400
Height
55
Maintain electrical functions
no
Usable cross-section
175
Tel çapı
4,8
GRM-T 55 500 G
Item no.
6006458
Length
3000
Width
500
Height
55
Maintain electrical functions
hayır
Usable cross-section
220
Tel çapı
4,8




