MS4121 mounting rail, slot 22 mm, FS, perforated
Type MS4121P0500FS
|Item no. 1122955
|EAN 4012196471164




Item no. / Type
Length
Width
Height
Material thickness
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Heavy-duty C profile rail for individual installation of support constructions, e.g. for cable trays or as a panel for switchgear cabinets. Can also be used for cable routing, in conjunction with clamp clips with a U foot.
Technical data
Dimensions
| Length | 500 mm |
|---|---|
| Width | 41 mm |
| Height | 21 mm |
| Dimension L | 500 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | evet |
|---|---|
| Yarık uzunluğu | 22 mm |
| Material thickness | 2 mm |
| Statik değer A | 1,65 cm² |
| Statik değer Iy | 0,95 cm⁴ |
| Statik değer Iz | 4,51 cm⁴ |
| Statik değer Wy | 0,89 cm³ |
| Statik değer Wz | 2,2 cm³ |
| Profile shape | C profil |
| Delik türü | Sırtı delikli |
| Drill hole spacing, centre | 50 mm |
| With perforation | evet |
| Breakable | hayır |
| With toothing | evet |
| Version for | Tekli profil |
| Boyut | 500x41x21 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | evet |
|---|---|
| Packaging without plastic | evet |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 1,7504 kg CO2e / 1 Adet |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
2056U 22 FT
1175211
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece

Item no. 1175211
Clamp clip, single, FT plastic pressure troughType
2056U 22 FT
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Product images (3)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Item no.
MS4121P0200FS
200
41
21
2
Strip galvanized
1122950
MS4121P0300FS
300
41
21
2
Strip galvanized
1122951
MS4121P0400FS
400
41
21
2
Strip galvanized
1122953
MS4121P0500FS
500
41
21
2
Strip galvanized
1122955
MS4121P0600FS
600
41
21
2
Strip galvanized
1122956
MS4121P0800FS
800
41
21
2
Strip galvanized
1122957
MS4121P0700FS
700
41
21
2
Strip galvanized
1122958
MS4121P0900FS
900
41
21
2
Strip galvanized
1122959
Length
MS4121P0200FS
Item no.
1122950
Length
200
Width
41
Height
21
Material thickness
2
Surface
Strip galvanized
MS4121P0300FS
Item no.
1122951
Length
300
Width
41
Height
21
Material thickness
2
Surface
Strip galvanized
MS4121P0400FS
Item no.
1122953
Length
400
Width
41
Height
21
Material thickness
2
Surface
Strip galvanized
MS4121P0500FS
Item no.
1122955
Length
500
Width
41
Height
21
Material thickness
2
Surface
Strip galvanized
MS4121P0600FS
Item no.
1122956
Length
600
Width
41
Height
21
Material thickness
2
Surface
Strip galvanized
MS4121P0800FS
Item no.
1122957
Length
800
Width
41
Height
21
Material thickness
2
Surface
Strip galvanized
MS4121P0700FS
Item no.
1122958
Length
700
Width
41
Height
21
Material thickness
2
Surface
Strip galvanized
MS4121P0900FS
Item no.
1122959
Length
900
Width
41
Height
21
Material thickness
2
Surface
Strip galvanized





