MS4141 mounting rail, slot 22 mm, FS, perforated
Type MS4141P1000FS
|Item no. 1122908
|EAN 4012195697503



Item no. / Type
Length
Width
Height
Material thickness
Smallest selling unit: 1 m
1m
m
Description
Heavy-duty C profile rail for individual installation of support constructions, e.g. for cable trays or as a panel for switchgear cabinets. Can also be used for cable routing, in conjunction with clamp clips with a U foot.
Technical data
Dimensions
| Length | 1000 mm |
|---|---|
| Width | 41 mm |
| Height | 41 mm |
| Dimension L | 1000 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | evet |
|---|---|
| Yarık uzunluğu | 22 mm |
| Material thickness | 2,5 mm |
| Statik değer A | 2,97 cm² |
| Statik değer Iy | 6,05 cm⁴ |
| Statik değer Iz | 9,01 cm⁴ |
| Statik değer Wy | 2,91 cm³ |
| Statik değer Wz | 4,4 cm³ |
| Hole size | 14x28 |
| Profile shape | C profil |
| Delik türü | Sırtı delikli |
| Drill hole spacing, centre | 50 mm |
| With perforation | evet |
| Breakable | hayır |
| With toothing | evet |
| Version for | Tekli profil |
| Boyut | 1000x41x41 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 5,8391 kg CO2e / 1 Metre |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
2056U 22 FT
1175211
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece

Item no. 1175211
Clamp clip, single, FT plastic pressure troughType
2056U 22 FT
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Item no.
MS4141P1000FS
1000
41
41
2,5
Strip galvanized
1122908
MS4141P3000FS
3000
41
41
2,5
Strip galvanized
1122910
MS4141P6000FS
6000
41
41
2,5
Strip galvanized
1122912
Length
MS4141P1000FS
Item no.
1122908
Length
1000
Width
41
Height
41
Material thickness
2,5
Surface
Strip galvanized
MS4141P3000FS
Item no.
1122910
Length
3000
Width
41
Height
41
Material thickness
2,5
Surface
Strip galvanized
MS4141P6000FS
Item no.
1122912
Length
6000
Width
41
Height
41
Material thickness
2,5
Surface
Strip galvanized





