MSL4141 mounting rail, slot 22 mm, FS, perforated
Type MSL4141P1000FS
|Item no. 1122970
|EAN 4012195698142




Item no. / Type
Length
Width
Height
Material thickness
Smallest selling unit: 1 m
1m
m
Description
Heavy-duty C profile rail for individual installation of support constructions, e.g. for cable trays or as a panel for switchgear cabinets. Can also be used for cable routing, in conjunction with clamp clips with a U foot.
Technical data
Dimensions
| Length | 1000 mm |
|---|---|
| Width | 41 mm |
| Height | 41 mm |
| Dimension L | 1000 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | evet |
|---|---|
| Yarık uzunluğu | 22 mm |
| Material thickness | 2 mm |
| Statik değer A | 2,45 cm² |
| Statik değer Iy | 5,18 cm⁴ |
| Statik değer Iz | 7,56 cm⁴ |
| Statik değer Wy | 2,51 cm³ |
| Statik değer Wz | 2,69 cm³ |
| Hole size | 14x28 |
| Profile shape | C profil |
| Delik türü | Sırtı delikli |
| Drill hole spacing, centre | 50 mm |
| With perforation | evet |
| Breakable | hayır |
| With toothing | evet |
| Version for | Tekli profil |
| Boyut | 1000x41x41 |
| Surface | Strip galvanized |
| Material | Steel |
Environmental Data
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 4,8107 kg CO2e / 1 Metre |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
2056U 22 FT
1175211
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece

Item no. 1175211
Clamp clip, single, FT plastic pressure troughType
2056U 22 FT
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (4)
Declarations (4)
Product images (3)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Material thickness
Surface
Item no.
MSL4141P1000FS
1000
41
41
2
Strip galvanized
1122970
MSL4141P3000FS
3000
41
41
2
Strip galvanized
1122972
MSL4141P6000FS
6000
41
41
2
Strip galvanized
1122974
Length
MSL4141P1000FS
Item no.
1122970
Length
1000
Width
41
Height
41
Material thickness
2
Surface
Strip galvanized
MSL4141P3000FS
Item no.
1122972
Length
3000
Width
41
Height
41
Material thickness
2
Surface
Strip galvanized
MSL4141P6000FS
Item no.
1122974
Length
6000
Width
41
Height
41
Material thickness
2
Surface
Strip galvanized






