PYROLINE® Con D BSK I90/E30 fire protection duct
Type BSK 091026
|Item no. 7215166
|EAN 4012196025312




Item no. / Type
Length
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
This item is a discontinued product!
Smallest selling unit: 1 m
1m
m
Description
Fire protection duct made from water and frost-proof fibreglass lightweight concrete of building material class A1 according to EN 13501-1 for fireproof laying of cables in rescue and emergency routes, and for the maintenance of electrical functionality of safety-relevant systems. Classification I90 as I duct according to DIN 4102 Part 11 and classification E30 as E duct according to DIN 4102 Part 12.
Mounting of the duct directly on walls or under ceilings.
Including countersunk head screws and sealing strip.
Mounting of the duct directly on walls or under ceilings.
Including countersunk head screws and sealing strip.
Technical data
Dimensions
| Length | 1000 mm |
|---|---|
| Dimension B | 320 mm |
| Dimension H | 150 mm |
| Dimension b | 260 mm |
| Dimension h | 105 mm |
Technical data
| With perforation | no |
|---|---|
| Partitions possible | yes |
| Yangına dayanıklılık sınıfı I - Tesisat kanalı | 90 |
| Yangına dayanıklılık sınıfı E - Yangın durumunda akım beslemesini koruma | 30 |
| Koruma kılıfı | Without |
| İzolasyon malzemesi içeriği | Glass-fibre lightweight concrete |
| Alev alabilir taraf sayısı | 3 |
| Cover fastening | Screw |
| Boyut | 105x260 |
| Material | Fibreglass lightweight concrete |
| Colour | Grey |
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
BSK-E091026
7215258
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
KAD-8040
7215464
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
KAD-10040
7215462
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
LHS 20
7215288
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece
KS-E DE
7205423
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 7215258
End piece for PYROLINE® Con D BSK I90/E30 fire protection ductType
BSK-E091026
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7215464
Doubler for PYROLINE® Con fire protection ductType
KAD-8040
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece

Item no. 7215462
Doubler for PYROLINE® Con fire protection ductType
KAD-10040
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (2)
Certificates (2)
Instructions and Aid (1)
Product images (3)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Dimension B
Dimension H
Dimension b
Dimension h
Item no.
BSK 091016
1000
220
150
160
105
7215162
BSK 091026
1000
320
150
260
105
7215166
Dimension B
Dimension b
BSK 091016
Item no.
7215162
Length
1000
Dimension B
220
Dimension H
150
Dimension b
160
Dimension h
105
BSK 091026
Item no.
7215166
Length
1000
Dimension B
320
Dimension H
150
Dimension b
260
Dimension h
105





