Support profile for PV module mounting, free-standing system
Type TP 1050 FT
|Item no. 5900510
|EAN 4012197396947



Item no. / Type
Length
DELIVERY TIME ON REQUEST
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Support profile to mount photovoltaic modules on free-standing systems. Mounting of support profile on pre-mounted supports with KV FT cross-connectors. Mounting of the PV modules on the support profile with end and/or connection clamps. Connection of multiple support profiles with LV FT straight connectors and KV FT cross-connectors, screw-on.
Technical data
Dimensions
| Length | 5925 mm |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Height | 80 mm |
Technical data
| Boyut | 40x80x5925 |
|---|---|
| Surface | Hot-dip galvanised |
| Material | Steel |
| Colour | Çinko grisi |
| Cable duct, integrated | no |
| Cable duct optional | no |
| Section modulus Sx | 10600 mm³ |
| Section modulus Sy | 5200 mm³ |
| Module width min. | 1040 mm |
| Module width max. | 1050 mm |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 40,7752 kg CO2e / 1 Adet |
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
VT 10S FT
5901550
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
VT 10M FT
5901552
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
VT 10L FT
5901554
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
VT 25S FT
5901556
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
VT 25M FT
5901558
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
VT 25L FT
5901560
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Type
VT 10S FT
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Type
VT 10M FT
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Type
VT 10L FT
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (1)
Instructions and Aid (1)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Item no.
TP 1000 FT
5650
5900500
TP 1010 FT
5705
5900502
TP 1020 FT
5760
5900504
TP 1030 FT
5815
5900506
TP 1040 FT
5780
5900508
TP 1050 FT
5925
5900510
TP 1060 FT
5980
5900512
TP 1100 FT
5090
5900520
TP 1140 FT
5270
5900522
TP 1310 FT
6035
5900530
Length
TP 1000 FT
Item no.
5900500
Length
5650
TP 1010 FT
Item no.
5900502
Length
5705
TP 1020 FT
Item no.
5900504
Length
5760
TP 1030 FT
Item no.
5900506
Length
5815
TP 1040 FT
Item no.
5900508
Length
5780
TP 1050 FT
Item no.
5900510
Length
5925
TP 1060 FT
Item no.
5900512
Length
5980
TP 1100 FT
Item no.
5900520
Length
5090
TP 1140 FT
Item no.
5900522
Length
5270
TP 1310 FT
Item no.
5900530
Length
6035






