Trunking, type WDK 100130
Type WDK100130RW
|Item no. 6191347
|EAN 4012195042297



Item no. / Type
Length
Width
Height
Colour
Smallest selling unit: 8 m
8m
m
Description
Wall installation trunking as trunking base with base perforation and matching trunking cover.
Four cover fixing devices included.
The lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Four cover fixing devices included.
The lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 130 mm |
| Height | 100 mm |
Technical data
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 61 |
|---|---|
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 47 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 51 |
| Usable cross-section | 10717 mm² |
| Halogen-free | no |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 1 |
| Cable retaining clip | yes |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 100x130x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
4,5638 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 4,5638 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6193395
End piece, trunking type WDK 100130Type
WDK HE100130RW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 6026990
Partition for WDK trunking, trunking height 100 mmType
2371 100
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
WDK100130CW
2000
130
100
Cream; RAL 9001
6026273
WDK100130GR
2000
130
100
Stone grey; RAL 7030
6026281
WDK100130LGR
2000
130
100
Light grey; RAL 7035
6027245
WDK100130RW
2000
130
100
Pure white; RAL 9010
6191347
Colour
WDK100130CW
Item no.
6026273
Length
2000
Width
130
Height
100
Colour
Cream; RAL 9001
WDK100130GR
Item no.
6026281
Length
2000
Width
130
Height
100
Colour
Stone grey; RAL 7030
WDK100130LGR
Item no.
6027245
Length
2000
Width
130
Height
100
Colour
Light grey; RAL 7035
WDK100130RW
Item no.
6191347
Length
2000
Width
130
Height
100
Colour
Pure white; RAL 9010


