Trunking, type WDK 15040
Type WDK15040RW
|Item no. 6191029
|EAN 4012196494590



Item no. / Type
Length
Width
Height
Colour
Smallest selling unit: 36 m
36m
m
Description
Trunking cover and base with base perforation.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Height | 17,5 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 3 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 2 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 2 |
| Usable cross-section | 523 mm² |
| Halogen-free | no |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 0 |
| Cable retaining clip | no |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 15x40x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
0,5209 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,5209 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
WDK HI15040RW
6191851
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece
WDK HA15040RW
6192157
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece
WDK HF15040RW
6192769
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece

Item no. 6193110
End piece, trunking type WDK 15040Type
WDK HE15040RW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 6191851
Internal corner hood, for trunking type WDK 15040Type
WDK HI15040RW
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece

Item no. 6192157
External corner cover, for trunking type WDK 15040Type
WDK HA15040RW
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (3)
Certificates (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
WDK15040GR
2000
40
17,5
Stone grey; RAL 7030
6025137
WDK15040CW
2000
40
17,5
Cream; RAL 9001
6025161
WDK15040RW
2000
40
17,5
Pure white; RAL 9010
6191029
Colour
WDK15040GR
Item no.
6025137
Length
2000
Width
40
Height
17,5
Colour
Stone grey; RAL 7030
WDK15040CW
Item no.
6025161
Length
2000
Width
40
Height
17,5
Colour
Cream; RAL 9001
WDK15040RW
Item no.
6191029
Length
2000
Width
40
Height
17,5
Colour
Pure white; RAL 9010



