Trunking, type WDK 20050
Type WDK20050RW
|Item no. 6168736
|EAN 4012196801671



Item no. / Type
Length
Width
Height
Colour
Smallest selling unit: 42 m
42m
m
Description
Trunking cover and base with base perforation.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 50 mm |
| Height | 20 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 5 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 4 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 4 |
| Usable cross-section | 785 mm² |
| Halogen-free | no |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 0 |
| Cable retaining clip | no |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 20x50x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
0,5717 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,5717 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
WDK HI20050RW
6154360
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece
WDK HA20050RW
6154468
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece
WDK HF20050RW
6154255
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece

Item no. 6154557
End piece, trunking type WDK 20050Type
WDK HE20050RW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 6154360
Internal corner cover, trunking type WDK 20050Type
WDK HI20050RW
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece

Item no. 6154468
External corner cover, trunking type WDK 20050Type
WDK HA20050RW
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
WDK20050CW
2000
50
20
Cream; RAL 9001
6168701
WDK20050RW
2000
50
20
Pure white; RAL 9010
6168736
Colour
WDK20050CW
Item no.
6168701
Length
2000
Width
50
Height
20
Colour
Cream; RAL 9001
WDK20050RW
Item no.
6168736
Length
2000
Width
50
Height
20
Colour
Pure white; RAL 9010



