Trunking, type WDK 40040
Type WDK40040RW
|Item no. 6191126
|EAN 4012196363490



Item no. / Type
Length
Width
Height
Colour
Smallest selling unit: 36 m
36m
m
Description
Trunking cover and base with base perforation.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Height | 40 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 7 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 5 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 6 |
| Usable cross-section | 1314 mm² |
| Halogen-free | no |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 0 |
| Cable retaining clip | no |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 40x40x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
0,8095 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 0,8095 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
WDK HI40040RW
6191940
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece
WDK HA40040RW
6192246
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece
WDK HF40040RW
6192831
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece

Item no. 6193218
End piece, trunking type WDK 40040Type
WDK HE40040RW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 6191940
Internal corner cover, trunking type WDK 40040Type
WDK HI40040RW
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece

Item no. 6192246
External corner cover, trunking type WDK 40040Type
WDK HA40040RW
Smallest selling unit: 4 piece
4piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
WDK40040CW
2000
40
40
Cream; RAL 9001
6025412
WDK40040GR
2000
40
40
Stone grey; RAL 7030
6025447
WDK40040LGR
2000
40
40
Light grey; RAL 7035
6027016
WDK40040RW
2000
40
40
Pure white; RAL 9010
6191126
Colour
WDK40040CW
Item no.
6025412
Length
2000
Width
40
Height
40
Colour
Cream; RAL 9001
WDK40040GR
Item no.
6025447
Length
2000
Width
40
Height
40
Colour
Stone grey; RAL 7030
WDK40040LGR
Item no.
6027016
Length
2000
Width
40
Height
40
Colour
Light grey; RAL 7035
WDK40040RW
Item no.
6191126
Length
2000
Width
40
Height
40
Colour
Pure white; RAL 9010



