Trunking, type WDK 40060
Type WDK40060RW
|Item no. 6191134
|EAN 4012196794355



Item no. / Type
Length
Width
Height
Colour
Smallest selling unit: 32 m
32m
m
Description
Trunking cover and base with base perforation.
Four cover fixing devices included.
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Four cover fixing devices included.
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Height | 40 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 10 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 7 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 8 |
| Usable cross-section | 1775 mm² |
| Halogen-free | no |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 1 |
| Cable retaining clip | yes |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 40x60x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
1,1427 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,1427 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
WDK HI40060RW
6191959
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HA40060RW
6192254
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HF40060RW
6192858
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6193226
End piece, trunking type WDK 40060Type
WDK HE40060RW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 6191959
Internal corner cover, trunking type WDK 40060Type
WDK HI40060RW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6192254
External corner cover, trunking type WDK 40060Type
WDK HA40060RW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
WDK40060CW
2000
60
40
Cream; RAL 9001
6020887
WDK40060GR
2000
60
40
Stone grey; RAL 7030
6025633
WDK40060LGR
2000
60
40
Light grey; RAL 7035
6027024
WDK40060RW
2000
60
40
Pure white; RAL 9010
6191134
Colour
WDK40060CW
Item no.
6020887
Length
2000
Width
60
Height
40
Colour
Cream; RAL 9001
WDK40060GR
Item no.
6025633
Length
2000
Width
60
Height
40
Colour
Stone grey; RAL 7030
WDK40060LGR
Item no.
6027024
Length
2000
Width
60
Height
40
Colour
Light grey; RAL 7035
WDK40060RW
Item no.
6191134
Length
2000
Width
60
Height
40
Colour
Pure white; RAL 9010




