Trunking, type WDK 40090
Type WDK40090CW
|Item no. 6020895
|EAN 4012196016334



Item no. / Type
Length
Width
Height
Colour
Smallest selling unit: 32 m
32m
m
Description
Trunking cover and base with base perforation.
Four cover clips included
Lid clip can be moved along the entire length of the trunking.
Four cover clips included
Lid clip can be moved along the entire length of the trunking.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 90 mm |
| Height | 40 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 15 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 11 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 12 |
| Usable cross-section | 2656 mm² |
| Halogen-free | no |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 1 |
| Cable retaining clip | yes |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 40x90x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Cream; RAL 9001 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
1,5611 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,5611 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
WDK HI40090CW
6160115
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HA40090CW
6160719
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HF40090CW
6161316
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6162614
End piece, trunking type WDK 40090Type
WDK HE40090CW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 6160115
Internal corner cover, trunking type WDK 40090Type
WDK HI40090CW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6160719
External corner cover, trunking type WDK 40090Type
WDK HA40090CW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (1)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
WDK40090CW
2000
90
40
Cream; RAL 9001
6020895
WDK40090GR
2000
90
40
Stone grey; RAL 7030
6021018
WDK40090LGR
2000
90
40
Light grey; RAL 7035
6027032
WDK40090RW
2000
90
40
Pure white; RAL 9010
6191142
Colour
WDK40090CW
Item no.
6020895
Length
2000
Width
90
Height
40
Colour
Cream; RAL 9001
WDK40090GR
Item no.
6021018
Length
2000
Width
90
Height
40
Colour
Stone grey; RAL 7030
WDK40090LGR
Item no.
6027032
Length
2000
Width
90
Height
40
Colour
Light grey; RAL 7035
WDK40090RW
Item no.
6191142
Length
2000
Width
90
Height
40
Colour
Pure white; RAL 9010




