Trunking, type WDK 40110
Type WDK40110RW
|Item no. 6191150
|EAN 4012196501199



Item no. / Type
Length
Width
Height
Colour
Smallest selling unit: 24 m
24m
m
Description
Trunking cover and base with base perforation.
Four cover clips included
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Four cover clips included
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 110 mm |
| Height | 40 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 18 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 14 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 15 |
| Usable cross-section | 3236 mm² |
| Halogen-free | no |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 1 |
| Cable retaining clip | yes |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 40x110x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
2,0677 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 2,0677 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
WDK HI40110RW
6191975
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HA40110RW
6192270
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HF40110RW
6192874
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6193242
End piece, trunking type WDK 40110Type
WDK HE40110RW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 6191975
Internal corner cover, trunking type WDK 40110Type
WDK HI40110RW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6192270
External corner cover, trunking type WDK 40110Type
WDK HA40110RW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
WDK40110CW
2000
110
40
Cream; RAL 9001
6020909
WDK40110GR
2000
110
40
Stone grey; RAL 7030
6021034
WDK40110LGR
2000
110
40
Light grey; RAL 7035
6027040
WDK40110RW
2000
110
40
Pure white; RAL 9010
6191150
Colour
WDK40110CW
Item no.
6020909
Length
2000
Width
110
Height
40
Colour
Cream; RAL 9001
WDK40110GR
Item no.
6021034
Length
2000
Width
110
Height
40
Colour
Stone grey; RAL 7030
WDK40110LGR
Item no.
6027040
Length
2000
Width
110
Height
40
Colour
Light grey; RAL 7035
WDK40110RW
Item no.
6191150
Length
2000
Width
110
Height
40
Colour
Pure white; RAL 9010




