Trunking, type WDK 60060
Type WDK60060RW
|Item no. 6191193
|EAN 4012196363018



Item no. / Type
Length
Width
Height
Colour
Smallest selling unit: 32 m
32m
m
Description
Trunking cover and base with base perforation.
Four cover clips included
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Four cover clips included
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Height | 60 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 16 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 12 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 13 |
| Usable cross-section | 2863 mm² |
| Halogen-free | no |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 1 |
| Cable retaining clip | yes |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 60x60x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
1,607 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 1,607 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
WDK HI60060RW
6192017
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HA60060RW
6192319
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HF60060RW
6192912
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6193285
End piece, trunking type WDK 60060Type
WDK HE60060RW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 6192017
Internal corner cover, trunking type WDK 60060Type
WDK HI60060RW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6192319
External corner cover, trunking type WDK 60060Type
WDK HA60060RW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
WDK60060CW
2000
60
60
Cream; RAL 9001
6021948
WDK60060GR
2000
60
60
Stone grey; RAL 7030
6025668
WDK60060LGR
2000
60
60
Light grey; RAL 7035
6027105
WDK60060RW
2000
60
60
Pure white; RAL 9010
6191193
Colour
WDK60060CW
Item no.
6021948
Length
2000
Width
60
Height
60
Colour
Cream; RAL 9001
WDK60060GR
Item no.
6025668
Length
2000
Width
60
Height
60
Colour
Stone grey; RAL 7030
WDK60060LGR
Item no.
6027105
Length
2000
Width
60
Height
60
Colour
Light grey; RAL 7035
WDK60060RW
Item no.
6191193
Length
2000
Width
60
Height
60
Colour
Pure white; RAL 9010




