Trunking, type WDK 60110
Type WDK60110RW
|Item no. 6191215
|EAN 4012196363438



Item no. / Type
Length
Width
Height
Colour
Smallest selling unit: 16 m
16m
m
Description
Trunking cover and base with base perforation.
Four cover fixing devices included.
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Device installation is possible with the accessory mounting box, type 2390.
Four cover fixing devices included.
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Device installation is possible with the accessory mounting box, type 2390.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 108,5 mm |
| Height | 60,3 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 29 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 22 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 24 |
| Usable cross-section | 5076 mm² |
| Halogen-free | no |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 1 |
| Cable retaining clip | yes |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 60x110x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
2,3507 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 2,3507 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
WDK HI60110RW
6192033
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HA60110RW
6192335
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HF60110RW
6192939
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6193307
End piece, trunking type WDK 60110Type
WDK HE60110RW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 6192033
Internal corner cover, trunking type WDK 60110Type
WDK HI60110RW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6192335
External corner cover, trunking type WDK 60110Type
WDK HA60110RW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (2)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
WDK60110CW
2000
108,5
60,3
Cream; RAL 9001
6021840
WDK60110GR
2000
108,5
60,3
Stone grey; RAL 7030
6022014
WDK60110LGR
2000
108,5
60,3
Light grey; RAL 7035
6027121
WDK60110RW
2000
108,5
60,3
Pure white; RAL 9010
6191215
Colour
WDK60110CW
Item no.
6021840
Length
2000
Width
108,5
Height
60,3
Colour
Cream; RAL 9001
WDK60110GR
Item no.
6022014
Length
2000
Width
108,5
Height
60,3
Colour
Stone grey; RAL 7030
WDK60110LGR
Item no.
6027121
Length
2000
Width
108,5
Height
60,3
Colour
Light grey; RAL 7035
WDK60110RW
Item no.
6191215
Length
2000
Width
108,5
Height
60,3
Colour
Pure white; RAL 9010





