Trunking, type WDK 60170
Type WDK60170RW
|Item no. 6191258
|EAN 4012196363193



Item no. / Type
Length
Width
Height
Colour
Smallest selling unit: 8 m
8m
m
Description
Trunking cover and base with base perforation.
Four cover clips included.
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Device installation is possible with the accessory mounting box, type 2390.
Four cover clips included.
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Device installation is possible with the accessory mounting box, type 2390.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 170 mm |
| Height | 60 mm |
Technical data
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 46 |
|---|---|
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 35 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 39 |
| Usable cross-section | 8089 mm² |
| Halogen-free | no |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 2 |
| Cable retaining clip | yes |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 60x170x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
3,7671 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 3,7671 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
WDK HI60170RW
6192076
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HA60170RW
6192378
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HF60170RW
6192963
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6193331
End piece, trunking type WDK 60170Type
WDK HE60170RW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 6192076
Internal corner cover, trunking type WDK 60170Type
WDK HI60170RW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6192378
External corner cover, trunking type WDK 60170Type
WDK HA60170RW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
WDK60170CW
2000
170
60
Cream; RAL 9001
6021867
WDK60170GR
2000
170
60
Stone grey; RAL 7030
6022049
WDK60170LGR
2000
170
60
Light grey; RAL 7035
6027164
WDK60170RW
2000
170
60
Pure white; RAL 9010
6191258
Colour
WDK60170CW
Item no.
6021867
Length
2000
Width
170
Height
60
Colour
Cream; RAL 9001
WDK60170GR
Item no.
6022049
Length
2000
Width
170
Height
60
Colour
Stone grey; RAL 7030
WDK60170LGR
Item no.
6027164
Length
2000
Width
170
Height
60
Colour
Light grey; RAL 7035
WDK60170RW
Item no.
6191258
Length
2000
Width
170
Height
60
Colour
Pure white; RAL 9010





