Trunking, type WDK 60210
Type WDK60210RW
|Item no. 6191266
|EAN 4012196794478



Item no. / Type
Length
Width
Height
Colour
Smallest selling unit: 8 m
8m
m
Description
Trunking cover and base with base perforation.
Four cover fixing devices included.
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Device installation is possible with the accessory mounting box, type 2390.
Four cover fixing devices included.
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Device installation is possible with the accessory mounting box, type 2390.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 210 mm |
| Height | 60 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 58 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 44 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 48 |
| Usable cross-section | 10030 mm² |
| Halogen-free | no |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 3 |
| Cable retaining clip | yes |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 60x210x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
4,58 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 4,58 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
WDK HI60210RW
6192084
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HA60210RW
6192386
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HF60210RW
6192971
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6193358
End piece, trunking type WDK 60210Type
WDK HE60210RW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 6192084
Internal corner cover, trunking type WDK 60210Type
WDK HI60210RW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6192386
External corner cover, trunking type WDK 60210Type
WDK HA60210RW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
WDK60210CW
2000
210
60
Cream; RAL 9001
6021875
WDK60210GR
2000
210
60
Stone grey; RAL 7030
6022065
WDK60210LGR
2000
210
60
Light grey; RAL 7035
6027172
WDK60210RW
2000
210
60
Pure white; RAL 9010
6191266
Colour
WDK60210CW
Item no.
6021875
Length
2000
Width
210
Height
60
Colour
Cream; RAL 9001
WDK60210GR
Item no.
6022065
Length
2000
Width
210
Height
60
Colour
Stone grey; RAL 7030
WDK60210LGR
Item no.
6027172
Length
2000
Width
210
Height
60
Colour
Light grey; RAL 7035
WDK60210RW
Item no.
6191266
Length
2000
Width
210
Height
60
Colour
Pure white; RAL 9010





