Trunking, type WDK 60230
Type WDK60230RW
|Item no. 6191274
|EAN 4012196799459



Item no. / Type
Length
Width
Height
Colour
Smallest selling unit: 8 m
8m
m
Description
Trunking cover and base with base perforation.
Four cover fixing devices included.
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Device installation possible with underfloor box, type 2390
Four cover fixing devices included.
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Device installation possible with underfloor box, type 2390
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 230 mm |
| Height | 60 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 62 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 47 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 52 |
| Usable cross-section | 10794 mm² |
| Halogen-free | no |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 3 |
| Cable retaining clip | yes |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 60x230x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
5,3997 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 5,3997 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount
WDK HI60230RW
6192092
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HA60230RW
6192394
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
WDK HF60230RW
6192998
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6193366
End piece, trunking type WDK 60230Type
WDK HE60230RW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 6192092
Internal corner cover, trunking type WDK 60230Type
WDK HI60230RW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece

Item no. 6192394
External corner cover, trunking type WDK 60230Type
WDK HA60230RW
Smallest selling unit: 2 piece
2piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (3)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
WDK60230CW
2000
230
60
Cream; RAL 9001
6021891
WDK60230GR
2000
230
60
Stone grey; RAL 7030
6022057
WDK60230LGR
2000
230
60
Light grey; RAL 7035
6027180
WDK60230RW
2000
230
60
Pure white; RAL 9010
6191274
Colour
WDK60230CW
Item no.
6021891
Length
2000
Width
230
Height
60
Colour
Cream; RAL 9001
WDK60230GR
Item no.
6022057
Length
2000
Width
230
Height
60
Colour
Stone grey; RAL 7030
WDK60230LGR
Item no.
6027180
Length
2000
Width
230
Height
60
Colour
Light grey; RAL 7035
WDK60230RW
Item no.
6191274
Length
2000
Width
230
Height
60
Colour
Pure white; RAL 9010




