Trunking, type WDK 80170
Type WDK80170RW
|Item no. 6191304
|EAN 4012195042273



Item no. / Type
Length
Width
Height
Colour
Smallest selling unit: 8 m
8m
m
Description
Wall installation trunking as trunking base with base perforation and matching trunking cover.
Four cover fixing devices included.
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Four cover fixing devices included.
Lid clamp can be moved along the entire length of the trunking.
Technical data
Dimensions
| Length | 2000 mm |
|---|---|
| Width | 170 mm |
| Height | 80 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Number of cables NYM 3 x 1.5 mm² Ø 10.5 mm (without socket) | 64 |
| Number of cables NYM 5 x 1.5 mm² Ø 12.0 mm (without socket) | 49 |
| Number of cables NYM 3 x 2.5 mm² Ø 11.5 mm (without socket) | 53 |
| Usable cross-section | 11108 mm² |
| Halogen-free | no |
| Number of fixed partitions | 0 |
| Number of insertable partitions | 2 |
| Cable retaining clip | yes |
| Protective film | no |
| Duct connector | no |
| Protection rating | IP30 |
| Delivery on a roll | no |
| Protection rating IK code | IK04 |
| Fastening type | Base perforation |
| Version, cable trunking cover | Loose |
| Permitted temperature range, min. | -5 °C |
| Permitted temperature range, max. | 60 °C |
| Dimension | 80x170x2000 |
| Material | Polyvinylchloride |
| Colour | Pure white; RAL 9010 |
| Antibacterial treatment | no |
Environmental Data
4,4328 kg CO2e / 1 MeterCO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate
| Packaging without plastic | yes |
|---|
| CO2 Footprint (GWP) Cradle-to-Gate | 4,4328 kg CO2e / 1 Meter |
|---|
Accessories
System accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6193387
End piece, trunking type WDK 80170Type
WDK HE80170RW
Smallest selling unit: 10 piece
10piece
piece

Item no. 6026982
Partition for WDK trunking, trunking height 80 mmType
2371 80
Smallest selling unit: 2 m
2m
m
Downloads
0 selected
Data sheet (2)
Catalogues & Flyers (2)
Declarations (4)
Certificates (2)
Instructions and Aid (2)
Product images (2)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Length
Width
Height
Colour
Item no.
WDK80170CW
2000
170
80
Cream; RAL 9001
6026176
WDK80170GR
2000
170
80
Stone grey; RAL 7030
6026184
WDK80170LGR
2000
170
80
Light grey; RAL 7035
6027229
WDK80170RW
2000
170
80
Pure white; RAL 9010
6191304
Colour
WDK80170CW
Item no.
6026176
Length
2000
Width
170
Height
80
Colour
Cream; RAL 9001
WDK80170GR
Item no.
6026184
Length
2000
Width
170
Height
80
Colour
Stone grey; RAL 7030
WDK80170LGR
Item no.
6027229
Length
2000
Width
170
Height
80
Colour
Light grey; RAL 7035
WDK80170RW
Item no.
6191304
Length
2000
Width
170
Height
80
Colour
Pure white; RAL 9010


