Wall and support bracket AW 15 A2
Type AW 15 11 A2
|Item no. 6421008
|EAN 4012196207558


Item no. / Type
Width
kN de F
Smallest selling unit: 1 piece
1piece
piece
Description
Light-duty wall and support bracket with welded head plate.
Fastening of the bracket to the U support of width 400 mm or greater using a hexagonal bolt through both sides of the support. Please insert suitable spacers.
Technical data
Dimensions
| Length | 40 mm |
|---|---|
| Width | 110 mm |
| Height | 50 mm |
| Dimension A | 40 mm |
| Dimension B | 110 mm |
| Dimension H | 50 mm |
Technical data
| Maintain electrical functions | no |
|---|---|
| Paslanmaz çelik, mordanlı | yes |
| Açı aralığı min. | 90 mm |
| Açı aralığı maks. | 90 mm |
| Hole diameter | 11 mm |
| Version for | Wall and support bracket |
| kN de F | 1,5 kN |
| Boyut | B110mm |
| Surface | Bright, treated |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Colour | stainless steel |
Müsaade edilen konsol yükü altında konsol ucundaki eğilme
İnsan taşıma yükü hariç olmak üzere kn olarak müsaade edilen konsol yükü
mm olarak konsol uzunlukları ile yük eğrisi
Environmental Data
| Packaging made completely from recycled cardboard. | yes |
|---|---|
| Packaging without plastic | yes |
| EPD-verified | yes |
|---|---|
| Expiry date EPD | 10.07.2029 |
| Declaration number EPD | EPD-KTO-17.0 |
| Unit base EPD | 1 running metre + mounting system |
| EPD GWP (outside of the system limits) | 18.83 kg CO₂e |
| EPD GWP (disposal phase) | 1.97 kg CO₂e |
| EPD GWP (manufacturing phase) | 81.32 kg CO₂e |
| EPD standard / LCA standard (norms) | DIN EN ISO 14025,EN 15804 + A2 |
| CO2 ayak izi (GWP) beşikten kapıya | 0,7583 kg CO2e / 1 Piece |
|---|
Accessories
Mounting accessories
Article
Type
Item no.
Amount

Item no. 6406138
Truss-head bolt with flange nut A2Type
FRSB 6x12 A2
Smallest selling unit: 100 piece
100piece
piece
Downloads
0 selected
Data sheet (1)
Catalogues & Flyers (3)
Declarations (5)
Instructions and Aid (2)
Product images (1)
3D data downloads (1)
Tender specifications (1)
Variants
Type
Width
kN de F
Colour
Item no.
AW 15 11 A2
110
1,5
stainless steel
6421008
AW 15 21 A2
210
1,5
stainless steel
6421024
AW 15 31 A2
310
1,5
stainless steel
6421032
AW 15 41 A2
410
1,5
stainless steel
6421036
AW 15 51 A2
510
1,5
stainless steel
6421040
AW 15 61 A2
610
1,5
stainless steel
6421044
Width
AW 15 11 A2
Item no.
6421008
Width
110
kN de F
1,5
Colour
stainless steel
AW 15 21 A2
Item no.
6421024
Width
210
kN de F
1,5
Colour
stainless steel
AW 15 31 A2
Item no.
6421032
Width
310
kN de F
1,5
Colour
stainless steel
AW 15 41 A2
Item no.
6421036
Width
410
kN de F
1,5
Colour
stainless steel
AW 15 51 A2
Item no.
6421040
Width
510
kN de F
1,5
Colour
stainless steel
AW 15 61 A2
Item no.
6421044
Width
610
kN de F
1,5
Colour
stainless steel

